Мулденхамер

Координати: 50°26′0″N 12°28′0″E / 50.43333° СГШ; 12.46667° ИГД / 50.43333; 12.46667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мулденхамер
Административна зграда во Мулденхамер
Административна зграда во Мулденхамер
Административна зграда во Мулденхамер
Грб на Мулденхамер
Мулденхамер во рамките на Германија
Мулденхамер
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Основни податоци
Површина 56,10 км2
Надм. височина 615−750 м
Население 3.017 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08262
Повик. бр. 037465
Местоположба на Мулденхамер во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°26′0″N 12°28′0″E / 50.43333° СГШ; 12.46667° ИГД / 50.43333; 12.46667

Мулденхамер (германски: Muldenhammer) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија. Била создадена на 1 октомври 2009 со спојување на претходните независни општини Хамербрике, Моргенрете-Раутенкранц и Таненбергстал.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)