Прејди на содржината

Розенбах (Фогтланд)

Координати: 50°32′N 12°2′E / 50.533° СГШ; 12.033° ИГД / 50.533; 12.033
Од Википедија — слободната енциклопедија
Розенбах
Градба во Лојбниц, Розенбах
Градба во Лојбниц, Розенбах
Градба во Лојбниц, Розенбах
Розенбах (Фогтланд) во рамките на Германија
Розенбах (Фогтланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градоначалник Ахим Шулц (СлДП)
Основни податоци
Површина 67,38 км2
Население 4.111 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08527 (Ресниц, Шнекенгрин),
08539 (Лојбниц, Мелтојер, Родау, Шенберг),
08548 (Зирау)
Повик. бр. 037431, 036645 (Шенберг)
Портал www.rosenbach.de
Местоположба на Розенбах во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°32′N 12°2′E / 50.533° СГШ; 12.033° ИГД / 50.533; 12.033

Розенбах (германски: Rosenbach, службен назив: Rosenbach/Vogtl.) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија. Била создадена на 1 јануари 2011 година со спојување на поранешните општини Лојбниц, Мелтојер и Зирау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)