Прејди на содржината

Милентал

Координати: 50°27′7″N 12°28′53″E / 50.45194° СГШ; 12.48139° ИГД / 50.45194; 12.48139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Милентал
Родното место на Адам Зирнер
Родното место на Адам Зирнер
Родното место на Адам Зирнер
Милентал во рамките на Германија
Милентал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Месни единици 10
Градоначалник Дитер Велер
Основни податоци
Површина 39,56 км2
Надм. височина 500 м
Население 1.280 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08626
Повик. бр. 037464
Портал www.gemeinde-muehlental.de
Местоположба на Милентал во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°27′7″N 12°28′53″E / 50.45194° СГШ; 12.48139° ИГД / 50.45194; 12.48139

Милентал (германски: Mühlental) — општина во округот Фогтланд, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Составена е од селата Хермсгрин, Волбах, Залиг, Маринај, Унтервиршниц, Обервиршниц, Елстертал, Тиршендорф, Вилицгрин и Цаулсдорф.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)