Елефелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елефелд
Поглед на Елефелд
Поглед на Елефелд
Поглед на Елефелд
Грб на Елефелд
Елефелд во рамките на Германија
Елефелд
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градоначалник Хајнрих Кербер
Основни податоци
Површина 4,55 км2
Надм. височина 490−650 м
Население 2.529 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 556 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08236
Повик. бр. 03745
Портал www.ellefeld.de
Местоположба на Елефелд во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°28′59″N 12°24′0″E / 50.48306° СГШ; 12.40000° ИГД / 50.48306; 12.40000Координати: 50°28′59″N 12°24′0″E / 50.48306° СГШ; 12.40000° ИГД / 50.48306; 12.40000

Елефелд (германски: Ellefeld) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)