Родевиш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Родевиш
Rodewisch Vogtl 001.JPG
Грб на Родевиш
Родевиш во рамките на Германија
Родевиш
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градоначалник Ерхард Мајер
Основни податоци
Површина 26,89 км2
Надм. височина 434 м
Население 6.361 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 237 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08228
Повик. бр. 03744
Портал www.rodewisch.de
Местоположба на градот Родевиш во рамките на округот Фогтланд
Карта
Координати 50°31′0″N 12°25′0″E / 50.51667° СГШ; 12.41667° ИГД / 50.51667; 12.41667Координати: 50°31′0″N 12°25′0″E / 50.51667° СГШ; 12.41667° ИГД / 50.51667; 12.41667

Родевиш (германски: Rodewisch) — град во округот Фогтланд, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 3 километри северно од Ауербах и 20 километри источно од Плауен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]