Нечкау

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нечкау
Градското собрание на Нечкау
Градското собрание на Нечкау
Грб на Нечкау
Нечкау is located in Германија
Нечкау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градски единици 7
Градоначалник Вернер Милер
Основни податоци
Површина 12,52 км2
Надм. височина 378 м
Население 3.770 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 301 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08491
Повик. бр. 03765
Портал www.netzschkau.de
Местоположба на градот Нечкау во рамките на округот Фогтланд
Карта
Координати 50°37′0″N 12°15′0″E / 50.61667° СГШ; 12.25000° ИГД / 50.61667; 12.25000Координати: 50°37′0″N 12°15′0″E / 50.61667° СГШ; 12.25000° ИГД / 50.61667; 12.25000

Нечкау (германски: Netzschkau) — град во округот Фогтланд, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 6 километри југоисточно од Грајц и 21 километар југозападно од Цвикау.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]