Нојмарк (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нојмарк
Плоштадот во Нојмарк
Плоштадот во Нојмарк
Нојмарк (Саксонија) is located in Германија
Нојмарк (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Месни единици 3
Градоначалник Ралф Фестер (СлДП)
Основни податоци
Површина 17,35 км2
Надм. височина 320−460 м
Население 2.971 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 171 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08496
Повик. бр. 037600
Портал www.neumark-vogtland.de
Местоположба на Нојмарк во рамките на округот Фогтланд
Карта
Координати 50°40′N 12°21′E / 50.667° СГШ; 12.350° ИГД / 50.667; 12.350Координати: 50°40′N 12°21′E / 50.667° СГШ; 12.350° ИГД / 50.667; 12.350

Нојмарк (германски: Neumark) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]