Ленгенфелд (Фогтланд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ленгенфелд
Железничката станица во Ленгенфелд
Железничката станица во Ленгенфелд
Железничката станица во Ленгенфелд
Грб на Ленгенфелд
Ленгенфелд (Фогтланд) во рамките на Германија
Ленгенфелд (Фогтланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градски единици 9
Градоначалник Фолкер Бахман
Основни податоци
Површина 47,16 км2
Надм. височина 403 м
Население 7.042 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 149 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08485
Повик. бр. 037606
Портал www.stadt-lengenfeld.de
Местоположба на градот Ленгенфелд во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°34′0″N 12°22′0″E / 50.56667° СГШ; 12.36667° ИГД / 50.56667; 12.36667Координати: 50°34′0″N 12°22′0″E / 50.56667° СГШ; 12.36667° ИГД / 50.56667; 12.36667

Ленгенфелд (германски: Lengenfeld) — град во округот Фогтланд, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Во текот на Втората светска војна постоел подкамп на концентрациониот логор Флосенбирг.[2] Градот се наоѓа 19 километри југозападно од Цвикау и 18 километри североисточно од Плауен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. Кристин О’Киф. Концентрациони логори

Надворешни врски[уреди | уреди извор]