Тирперсдорф

Координати: 50°26′5″N 12°15′15″E / 50.43472° СГШ; 12.25417° ИГД / 50.43472; 12.25417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тирперсдорф
Црква во Тирперсдорф
Црква во Тирперсдорф
Црква во Тирперсдорф
Тирперсдорф во рамките на Германија
Тирперсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градоначалник Рајнер Кернер
Основни податоци
Површина 19,45 км2
Надм. височина 515 м
Население 1.359 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 70 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08606
Повик. бр. 037463
Портал www.tirpersdorf.de
Местоположба на Тирперсдорф во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°26′5″N 12°15′15″E / 50.43472° СГШ; 12.25417° ИГД / 50.43472; 12.25417

Тирперсдорф (германски: Tirpersdorf) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)