Пел (Саксонија)

Координати: 50°34′N 12°9′E / 50.567° СГШ; 12.150° ИГД / 50.567; 12.150
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пел
Споменик во Пел
Споменик во Пел
Споменик во Пел
Пел (Саксонија) во рамките на Германија
Пел (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Месни единици 5
Градоначалник Фридхард Каул
Основни податоци
Површина 36,59 км2
Надм. височина 370 м
Население 2.479 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08543
Повик. бр. 037439
Портал www.poehl.de
Местоположба на Пел во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°34′N 12°9′E / 50.567° СГШ; 12.150° ИГД / 50.567; 12.150

Пел (германски: Pöhl) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)