Нојштат (Фогтланд)

Координати: 50°28′N 12°20′E / 50.467° СГШ; 12.333° ИГД / 50.467; 12.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојштат
Административна зграда во Нојштат
Административна зграда во Нојштат
Административна зграда во Нојштат
Нојштат (Фогтланд) во рамките на Германија
Нојштат (Фогтланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Месни единици 5
Градоначалник Гизела Шелај
Основни податоци
Површина 12,98 км2
Надм. височина 610 м
Население 979 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08223
Повик. бр. 03745
Портал www.neustadt-vogtland.de
Местоположба на Нојштат во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°28′N 12°20′E / 50.467° СГШ; 12.333° ИГД / 50.467; 12.333

Нојштат (германски: Neustadt) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)