Трибел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трибел
Црква во Трибел
Црква во Трибел
Црква во Трибел
Грб на Трибел
Трибел во рамките на Германија
Трибел
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Месни единици 17
Градоначалник Илона Грос
Основни податоци
Површина 43,09 км2
Надм. височина 500 м
Население 1.215 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08606
Повик. бр. 037434
Портал www.triebel-vogtland.de
Местоположба на Трибел во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°21′0″N 12°8′0″E / 50.35000° СГШ; 12.13333° ИГД / 50.35000; 12.13333Координати: 50°21′0″N 12°8′0″E / 50.35000° СГШ; 12.13333° ИГД / 50.35000; 12.13333

Трибел (германски: Triebel) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)