Ајхигт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ајхигт
Поглед кон Ајхигт
Поглед кон Ајхигт
Грб на Ајхигт
Ајхигт is located in Германија
Ајхигт
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Месни единици 10
Градоначалник Кристоф Штелцел
Основни податоци
Површина 33 км2
Надм. височина 420−610 м
Население 1.165 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 35 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08626
Повик. бр. 037430 und 037421
Портал www.eichigt.de
Местоположба на Ајхигт во рамките на округот Фогтланд
Карта
Координати 50°21′0″N 12°10′0″E / 50.35000° СГШ; 12.16667° ИГД / 50.35000; 12.16667Координати: 50°21′0″N 12°10′0″E / 50.35000° СГШ; 12.16667° ИГД / 50.35000; 12.16667

Ајхигт (германски: Eichigt) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)