Тојма

Координати: 50°28′12″N 12°13′21″E / 50.47000° СГШ; 12.22250° ИГД / 50.47000; 12.22250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тојма
Црква во Тојма
Црква во Тојма
Црква во Тојма
Грб на Тојма
Тојма во рамките на Германија
Тојма
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Основни податоци
Површина 9,82 км2
Надм. височина 483 м
Население 1.036 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08541
Повик. бр. 037463
Местоположба на Тојма во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°28′12″N 12°13′21″E / 50.47000° СГШ; 12.22250° ИГД / 50.47000; 12.22250

Тојма (германски: Theuma) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)