Лимбах (Фогтланд)

Координати: 50°35′2″N 12°15′10″E / 50.58389° СГШ; 12.25278° ИГД / 50.58389; 12.25278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лимбах
Авионски поглед кон Лимбах
Авионски поглед кон Лимбах
Авионски поглед кон Лимбах
Лимбах (Фогтланд) во рамките на Германија
Лимбах (Фогтланд)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градоначалник Бернд Дамиш
Основни податоци
Површина 14,16 км2
Надм. височина 350 м
Население 1.420 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 100 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08491
Повик. бр. 03765
Местоположба на Лимбах во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°35′2″N 12°15′10″E / 50.58389° СГШ; 12.25278° ИГД / 50.58389; 12.25278

Лимбах (германски: Limbach) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)