Прејди на содржината

Бад Брамбах

Координати: 50°13′0″N 12°19′0″E / 50.21667° СГШ; 12.31667° ИГД / 50.21667; 12.31667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Брамбах
Црква во Бад Брамбах
Црква во Бад Брамбах
Црква во Бад Брамбах
Бад Брамбах во рамките на Германија
Бад Брамбах
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Месни единици 13
Градоначалник Хелмут Волфрам
Основни податоци
Површина 43,83 км2
Надм. височина 604 м
Население 1.807 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08648
Повик. бр. 03 74 38
Портал www.badbrambach.de
Местоположба на Бад Брамбах во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°13′0″N 12°19′0″E / 50.21667° СГШ; 12.31667° ИГД / 50.21667; 12.31667

Бад Брамбах (германски: Bad Brambach) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)