Пауза-Милтроф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пауза-Милтроф
Административна зграда во Пауза
Административна зграда во Пауза
Административна зграда во Пауза
Грб на Пауза-Милтроф
Пауза-Милтроф во рамките на Германија
Пауза-Милтроф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градски единици 7
Градоначалник Џони Анзорге (ДХС)
Основни податоци
Површина 64,24 км2
Надм. височина 470 м
Население 4.845 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 75 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 07919 (Лангенбах, Милтроф),
07952 (Пауза),
08539 (Корнбах)
Повик. бр. 037432, 036645
Портал www.stadt-pausa.de
Местоположба на градот Пауза-Милтроф во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°34′N 11°58′E / 50.567° СГШ; 11.967° ИГД / 50.567; 11.967Координати: 50°34′N 11°58′E / 50.567° СГШ; 11.967° ИГД / 50.567; 11.967

Пауза-Милтроф (германски: Pausa-Mühltroff) — град во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија. Бил создаден на 1 јануари 2013 година со спојување на градовите Пауза и Милтроф.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)
  2. Медија-сервис на покраината Саксонија, 10 март 2013

Надворешни врски[уреди | уреди извор]