Фалкенштајн (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фалкенштајн
Поглед на градот
Поглед на градот
Грб на Фалкенштајн
Фалкенштајн (Саксонија) is located in Германија
Фалкенштајн (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градски единици 3
Градоначалник Арнт Раухалес (ДХС)
Основни податоци
Површина 31,05 км2
Надм. височина 575 м
Население 7.888 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 254 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08223, 08239
Повик. бр. 03745
Портал www.stadt-falkenstein.de
Местоположба на градот Фалкенштајн во рамките на округот Фогтланд
Карта
Координати 50°28′N 12°22′E / 50.467° СГШ; 12.367° ИГД / 50.467; 12.367Координати: 50°28′N 12°22′E / 50.467° СГШ; 12.367° ИГД / 50.467; 12.367

Фалкенштајн (германски: Falkenstein) — град во округот Фогтланд, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 4 километри југозападно од Ауербах и 17 километри источно од Плауен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]