Штајнберг (Саксонија)

Координати: 50°32′20″N 12°28′40″E / 50.53889° СГШ; 12.47778° ИГД / 50.53889; 12.47778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штајнберг
Селото Вилденау во општината
Селото Вилденау во општината
Селото Вилденау во општината
Штајнберг (Саксонија) во рамките на Германија
Штајнберг (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Месни единици 3
Градоначалник Бернд Росберг (ДХС)
Основни податоци
Површина 20,43 км2
Надм. височина 585−625 м
Население 2.702 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 132 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08237
Повик. бр. 037462
Портал www.gemeinde-steinberg.de
Местоположба на Штајнберг во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°32′20″N 12°28′40″E / 50.53889° СГШ; 12.47778° ИГД / 50.53889; 12.47778

Штајнберг (германски: Steinberg) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија. Била основана во 1994 со спојување на трите села Ротенкирхен, Вернесгрин и Вилденау и била именувана по соседниот врв Штајнберг (661 м), дел од Рудните Планини.

Во Вернесгрин се наоѓа пиварницата Вернесгринер.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)