Хајнсдорфергрунд

Координати: 50°37′20″N 12°22′20″E / 50.62222° СГШ; 12.37222° ИГД / 50.62222; 12.37222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајнсдорфергрунд
Спортска сала во Хајнсдорфергрунд
Спортска сала во Хајнсдорфергрунд
Спортска сала во Хајнсдорфергрунд
Грб на Хајнсдорфергрунд
Хајнсдорфергрунд во рамките на Германија
Хајнсдорфергрунд
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Месни единици 3
Основни податоци
Површина 21,96 км2
Надм. височина 380 м
Население 1.948 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 89 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08468
Повик. бр. 03765,037600
Портал www.heinsdorfergrund-vogtland.de
Местоположба на Хајнсдорфергрунд во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°37′20″N 12°22′20″E / 50.62222° СГШ; 12.37222° ИГД / 50.62222; 12.37222

Хајнсдорфергрунд (германски: Heinsdorfergrund) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)