Прејди на содржината

Нојензалц

Координати: 50°31′5″N 12°13′14″E / 50.51806° СГШ; 12.22056° ИГД / 50.51806; 12.22056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојензалц
Црква во Нојензалц
Црква во Нојензалц
Црква во Нојензалц
Нојензалц во рамките на Германија
Нојензалц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Месни единици 5
Основни податоци
Површина 33,45 км2
Надм. височина 417 м
Население 2.093 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08541
Повик. бр. 03741
Портал www.neuensalz.de
Местоположба на Нојензалц во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°31′5″N 12°13′14″E / 50.51806° СГШ; 12.22056° ИГД / 50.51806; 12.22056

Нојензалц (германски: Neuensalz) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија.

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)