Верда

Координати: 50°26′15″N 12°18′20″E / 50.43750° СГШ; 12.30556° ИГД / 50.43750; 12.30556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Верда
Црква во Верда
Црква во Верда
Црква во Верда
Грб на Верда
Верда во рамките на Германија
Верда
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Месни единици 2
Градоначалник Дитмар Помер
Основни податоци
Површина 13,58 км2
Надм. височина 696 м
Население 1.484 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 109 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08223
Повик. бр. 037463
Портал www.werda.de
Местоположба на Верда во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°26′15″N 12°18′20″E / 50.43750° СГШ; 12.30556° ИГД / 50.43750; 12.30556

Верда (германски: Werda) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)