Вајшлиц

Координати: 50°26′50″N 12°3′35″E / 50.44722° СГШ; 12.05972° ИГД / 50.44722; 12.05972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вајшлиц
Вајшлиц
Вајшлиц
Вајшлиц
Грб на Вајшлиц
Вајшлиц во рамките на Германија
Вајшлиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градоначалник Штефен Раб
Основни податоци
Површина 90,99 км2
Надм. височина 400 м
Население 5.753 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08538
Повик. бр. 037436
Портал www.weischlitz.de
Местоположба на Вајшлиц во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°26′50″N 12°3′35″E / 50.44722° СГШ; 12.05972° ИГД / 50.44722; 12.05972

Вајшлиц (германски: Weischlitz) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)