Тројен

Координати: 50°32′33″N 12°18′8″E / 50.54250° СГШ; 12.30222° ИГД / 50.54250; 12.30222
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тројен
Замок Тројен
Замок Тројен
Замок Тројен
Грб на Тројен
Тројен во рамките на Германија
Тројен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градски единици 12
Градоначалник Андреа Барт
Основни податоци
Површина 43,72 км2
Надм. височина 424 м
Население 7.790 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 178 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08233
Повик. бр. 037468
Портал www.stadt-treuen.de
Местоположба на градот Тројен во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°32′33″N 12°18′8″E / 50.54250° СГШ; 12.30222° ИГД / 50.54250; 12.30222

Тројен (германски: Treuen) — град во округот Фогтланд, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 13 километри источно од Плауен и 7 километри северозападно од Ауербах.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]