Безенбрун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Безенбрун
Грб на Безенбрун
Безенбрун is located in Германија
Безенбрун
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градоначалник Елке Шневајс
Основни податоци
Површина 34,26 км2
Надм. височина 465 м
Население 1.131 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08606
Повик. бр. 037434
Портал www.boesenbrunn.de
Местоположба на Безенбрун во рамките на округот Фогтланд
Карта
Координати 50°23′50″N 12°6′0″E / 50.39722° СГШ; 12.10000° ИГД / 50.39722; 12.10000Координати: 50°23′50″N 12°6′0″E / 50.39722° СГШ; 12.10000° ИГД / 50.39722; 12.10000

Безенбрун (германски: Bösenbrunn) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)