Прејди на содржината

Ауербах (Саксонија)

Координати: 50°30′34″N 12°24′0″E / 50.50944° СГШ; 12.40000° ИГД / 50.50944; 12.40000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ауербах (Саксонија)
Плоштадот во Ауербах
Плоштадот во Ауербах
Плоштадот во Ауербах
Грб на Ауербах (Саксонија)
Ауербах (Саксонија) во рамките на Германија
Ауербах (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градски единици 5
Градоначалник Манфред Декерт
Основни податоци
Површина 55,38 км2
Надм. височина 555 м
Население 18.048 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 326 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08209
Повик. бр. 03744
Портал www.stadt-auerbach.de
Местоположба на градот Ауербах (Саксонија) во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°30′34″N 12°24′0″E / 50.50944° СГШ; 12.40000° ИГД / 50.50944; 12.40000

Ауербах (германски: Auerbach) — град во округот Фогтланд. Се сметал за центар во источниот дел на областа Фогтланд, во сојузната покраина Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]