Гринбах (Саксонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гринбах
Гринбах
Гринбах
Гринбах
Гринбах (Саксонија) во рамките на Германија
Гринбах (Саксонија)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Градоначалник Томас Розенбаум
Основни податоци
Површина 27,53 км2
Надм. височина 700−830 м
Население 1.645 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08223
Повик. бр. 03745
Портал www.gruenbach.de
Местоположба на Гринбах во рамките на округот Фогтланд
Карта
Карта
Координати 50°26′57″N 12°21′45″E / 50.44917° СГШ; 12.36250° ИГД / 50.44917; 12.36250Координати: 50°26′57″N 12°21′45″E / 50.44917° СГШ; 12.36250° ИГД / 50.44917; 12.36250

Гринбах (германски: Grünbach) — општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)