Таненбергстал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Таненбергстал
Место во Мулденхамер
Црква во Таненбергстал
Црква во Таненбергстал
Црква во Таненбергстал
Таненбергстал во рамките на Германија
Таненбергстал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Општина Мулденхамер
Основни податоци
Површина 17,92 км2
Надм. височина 615 м
Население 1.501  (31 декември 2006)
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08262
Повик. бр. 037465
Портал www.tannenbergsthal.de
Координати 50°26′N 12°28′E / 50.433° СГШ; 12.467° ИГД / 50.433; 12.467Координати: 50°26′N 12°28′E / 50.433° СГШ; 12.467° ИГД / 50.433; 12.467

Таненбергстал (германски: Tannenbergsthal) — село и поранешна општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија. Од 1 октомври 2009 година е дел на општината Мулденхамер.