Моргенрете-Раутенкранц

Координати: 50°27′N 12°31′E / 50.450° СГШ; 12.517° ИГД / 50.450; 12.517
Од Википедија — слободната енциклопедија
Моргенрете-Раутенкранц
Место во Мулденхамер
Црква во Раутенкранц
Црква во Раутенкранц
Црква во Раутенкранц
Моргенрете-Раутенкранц во рамките на Германија
Моргенрете-Раутенкранц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Општина Мулденхамер
Место единици 4
Основни податоци
Површина 30,03 км2
Надм. височина 620−750 м
Население 851  (31 декември 2006)
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08262
Повик. бр. 037465
Портал www.morgenröthe-rautenkranz.com
Координати 50°27′N 12°31′E / 50.450° СГШ; 12.517° ИГД / 50.450; 12.517

Моргенрете-Раутенкранц (германски: Morgenröthe-Rautenkranz) — село и поранешна општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија. Од 1 октомври 2009 година е дел од општината Мулденхамер.

Личности[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]