Хамербрике

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хамербрике
Место во Мулденхамер
Железничка станица во Хамербрике
Железничка станица во Хамербрике
Железничка станица во Хамербрике
Грб на Хамербрике
Хамербрике во рамките на Германија
Хамербрике
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Фогтланд
Општина Мулденхамер
Основни податоци
Површина 8,14 км2
Надм. височина 730 м
Население 1.369  (31 декември 2006)
 - Густина 168 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. V
Пошт. бр. 08269
Повик. бр. 037465
Портал www.hammerbruecke.de
Координати 50°26′10″N 12°24′50″E / 50.43611° СГШ; 12.41389° ИГД / 50.43611; 12.41389Координати: 50°26′10″N 12°24′50″E / 50.43611° СГШ; 12.41389° ИГД / 50.43611; 12.41389

Хамербрике (германски: Hammerbrücke) — село и поранешна општина во округот Фогтланд, во Саксонија, Германија. Од 1 октомври 2009 година е дел од општината Мулденхамер.