Прејди на содржината

Википедија:Викисредба (14 март 2009)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Викисредба VII

 

Скопје, 14 март 2009

 
Викисредби
2024

2023

2022

2020

2019

2018

2017

2014
XLIII  • XLIV

2013
XXXVIII  • XXXIX  • XL  • XLI  • XLII

2012
XXV  • XXVI  • XXVII  • XXVIII  • XXIX  • XXX  • XXXI  • XXXII  • XXXIII  • XXXIV  • XXXV • XXXV • XXXV  • XXXVI  • XXXVII

2011
XXI  • XXII • XXII  • XXIII  • XXIV  • XXV

2010
XVI  • XVII  • XVIII  • XIX  • XX

2009
IV  • V  • VI  • VII  • VIII  • IX  • X  • XI  • XII  • XIII  • XIV • XIV  • XV

2008
III • III

2007

2006

Се закажува нова Вики средба за 14 март 2009 во 12.00 часот, како продолжување на претходната викисредба на која се разгледуваа идеите и предлозите во врска со формирање на Здружението. На оваа средба треба да се завршат формалностите во врска со основањето на Здружението.

Од сега па натаму Вики средбите по правило ќе бидат закажувани во 12 часот за да може на нив да присуствуваат и википедијанци кои се од внатрешноста на Македонија.

Средбата се закажува во работните простории на Виолетова кои се наоѓаат во истата зградата како и Прво Пензиско Друштво (за оние кои не знаат тоа е спроти зградата на Владата, близу до Јапонскиот културен центар, или спроти раскрсницата кај мостот Гоце Делчев, кај Македонска пошта.

Ако има потреба од дополнителни објаснувања за локацијата слободно прашајте, а може да организираме некој и да ве пречека пред зградата пред одржувањето на средбата.

Присуството го потврдија[уреди извор]

 1. За --MacedonianBoy (разговор) 17:24, 9 март 2009 (UTC)
 2. За --Kiril Simeonovski (разговор) 17:59, 9 март 2009 (UTC)
 3. За --Виолетова 08:34, 10 март 2009 (UTC)
 4. За --Wikimk (разговор) 08:36, 10 март 2009 (UTC)
 5. За --Милош (разговор) 13:18, 10 март 2009 (UTC) но најверојатно ќе морам да заминам околу 13:30.
 6. За --Ivica83 (разговор) 00:21, 11 март 2009 (UTC)
 7. За --brest (разговор) 18:36, 11 март 2009 (UTC) Коментар  продолжуваме со работа.
 8. За --Boyan (разговор) 18:52, 11 март 2009 (UTC)
 9. За --FlavrSavr (разговор) 19:34, 11 март 2009 (UTC) Коментар  освен ако премногу не се оштетам во петок навечер ;-).

Коментари[уреди извор]

Дали планираат да доаѓаат луѓето што дојдоа минатата средба, и да се пријави уште некој? Бидејќи, Мисос како што кажа, можеби ќе си отиде порано и ќе останеме малку луѓе па ако доаѓаат луѓето од минатата средба и плус уште некој да ја одржиме средбава а ако не другата недела. Поздрав--MacedonianBoy (разговор) 22:26, 10 март 2009 (UTC)

Извештај од средбата[уреди извор]

Присутни[уреди извор]

На вики средбата дојдоа:

 1. MacedonianBoy
 2. Kiril Simeonovski
 3. Виолетова
 4. Wikimk
 5. Милош
 6. brest
 7. Boyan

И покрај најавеното присуство, не присуствуваа:

 1. FlavrSavr
 2. Ivica83

Тек на расправа[уреди извор]

Главна задача на оваа вики средба беше да се разгледа англиската верзија на статутот на Викимедија Македонија и уште еднаш да се препрочита македонската верзија.

Покрај другото се дискутираше и за процедурата за формална регистрација на Здружението при надлежните органи.

Во продолжение на викисредбата беа разгледани и тековните активности на вики заедницата. Беа разгледани и беше расправано и за тековните проблеми со кои се соочува вики заедницата и начините за нивно надминување.

Заклучоци[уреди извор]

 • Заклучено е да се стапи во контакт со одговорните од Wikimedia Foundation со цел добивање дозвола за формирање локален огранок на Викимедија за Македонија;
 • Заклучено е да се продолжи со средување на останатите документи (по можност во текот на идната седмица, преку колаборација по пат на е-пошта) потребни за формално запишување на Здружението во соодветните државни регистри на Република Македонија;
 • На следната вики средба да се потпишат потребните документи со кои ќе се овозможи запишување на Здружението во соодветните регистари;
 • Следната вики средба (на која ќе се потпишат потребните документи) по можност да се одржи некаде надвор од Скопје. Кандидатурата за град домаќин на следната вики средба е отворена. Пријавувајте се овде:

Следната вики средба ќе се одржи во:

 • ???

За следната средба[уреди извор]

Чек малку, нели рековме прво да ги довршиме документите овде, па после ќе одиме на вики-средби низ Македонија? --Виолетова (разговор) 11:07, 15 март 2009 (UTC)

Ама не пишав јас за датум, туку само за место за одржување. Поздрав, --Wikimk (разговор) 13:30, 15 март 2009 (UTC)
Викисредби низ светот
Африка: Александрија • Кејптаун
Америка: Бостон • Далас/Фортнорт • DC • Јута • Калгари • Конектикат • Лос Анџелес • Мајами • Минеаполис • Монтреал • Њујорк • Остин • Отава • Питсбург • Провиденс • Сан Франциско • Сиетл • Торонто • Филаделфија • Феникс
Азија: Бангалор • Дака • Манила • Себу • Сингапур • Тајнан • Тајпеј • Техеран • Токио • Џакарта • Шангај
Европа: Босна и Херцеговина • Бугарија • Велика Британија (Лондон) • Данска • Германија • Единбург • Ирска • Лион • Македонија • Норвешка • Србија • Хрватска • Чешка • Шведска
Океанија: Аделаида • Бризбејн • Канбера • Мелбурн • Њукасл • Окленд • Перт • Сиднеј