19 јануари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< јануари >>
Н П В С Ч П С
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

19 јануари е 19-иот ден во годината според григоријанскиот календар. Остануваат 346 денови до крајот на годината (347 во престапна).

Настани:

1419  Стогодишна војна: Градот Руан, а со тоа и сета Нормандија влегува во составот на Англија.
1806  Велика Британија го окупирала ’Рт на Добра Надеж.
1853  Операта „Трубадур“ од Џузепе Верди премиерно е прикажана во Рим.
1861  Џорџија станала петтата држава која се оделила од САД.
1899  Судан станал кондоминиум на Велика Британија и Египет.
1915  Францускиот пронаоѓач Жорж Клод ја патентирал неонската светилка за примена во рекламирањето.
1945  Втора светска војна: Советската војска го ослободила Варшавското гето. Од вкупно 230.000 жители во 1940, нацистичката окупација ја преживеале помалку од 900.
1966  Индира Ганди станала премиер на Индија.
1969  Студентот Јан Палах починал од повредите здобиени 3 дена претходно кога се запалил на плоштадот Вацлавски Намести во знак на протест поради задушувањето на Прашката пролет.

Родени:

1544  Франсоа II — Крал на Франција.
1736  Џејмс Ват — англиски физичар и пронаоѓач.
1798  Огист Конт — француски филозоф.
1809  Едгар Алан По — северноамерикански поет и раскажувач.
1839  Пол Сезан — француски сликар.
1871  Дамјан Груев — македонски револуционер, еден од основачите на ТМОРО.
1879  Симеон Радев — публицист и новинар.
1925  Кирил Македонски — македонски композитор.
1941  Климе Савин — македонски пливачки маратонец и спортски работник.
1960  Момчило Грошев — македонски фудбалер.
1969  Предраг Мијатовиќ — фудбалер.
1980  Влатко Илиевски — македонски кошаркар.
1980  Џејсон Батон — возач во Формула 1.
1986  Клаудио Маркизио — италијански фудбалер.

Починале:

1526  Изабела — данска кралица.
1938  Бранислав Нушиќ — српски комедиограф, сатиричар и критичар.

Празници:

Водици, Богојавление.
јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември