23 јануари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< јануари >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

23 јануари е 23-иот ден во годината според григоријанскиот календар. Остануваат 342 денови до крајот на годината (343 во престапна).

Настани:

1556  Најкатастрофалниот земјотрес во историјата се случил во густо населената покраина Шенси во Кина, во кој се проценува дека загинале околу 830.000 луѓе. Огромниот број на жртви се должи на тоа што живееле во вештачки пештери (тнр. јаодунг) ископани во растресита глина.
1793  Русија и Прусија си ја поделиле Полска.
1960  Батискафот на САД „Трст“ постигнал рекордна длабочина од 10.911 м во водите на Тихиот Океан.
1968  Морнарицата на ДНР Кореја го зароби американскиот шпионски брод „Пуебло“, тврдејќи дека навлегол во севернокорејските води. Случајот предизвика голема напнатост меѓу двете земји. ДНР Кореја подоцна го ослободи екипажот, а бродот и денес претставува туристичка атракција во Пјонгјанг.
1973  Претседателот на САД Ричард Никсон објавил дека е постигнат мировен договор за Виетнам.

Родени:

1783  Мари Анри Бејл (Стендал) — француски писател, основоположник на големата епоха на францускиот реализам.
1832  Едуар Мане — француски сликар, непосреден претходник на импресионистите.
1878  Отон Жупанчич — словенечки поет.
1945  Тито Петковски — претседател на Нова социјалдемократска партија.
1969  Никола Ристановски — македонски актер.

Починале:

1744  Џамбатиста Вико — италијански политички филозоф и реторичар.
1837  Џон Филд — ирски композитор од романтизмот.
1862  Димитрија Миладинов — македонски народен преродбеник, поет, учител, публицист и научник.
1989  Салвадор Дали — шпански сликар.
1995  Вањо Хаџиев — повеќегодишен соработник на весникот „Нова Македонија“.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември