21 јануари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< јануари >>
Н П В С Ч П С
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

21 јануари е 21-иот ден во годината според григоријанскиот календар. Остануваат 344 денови до крајот на годината (345 во престапна).

Настани:

1793  Откако бил осуден од Француската конвенција, Луј XVI бил погубен на гилотина.
1899  Опел“ го произвел првиот автомобил.
1911  Првото Рели Монте Карло.
1924  Починал Владимир Илич Ленин.
1925  Албанија се прогласила за република.

Родени:

1277  Галеацо I Висконти — владетел на Милано.
1338  Шарл V Мудриот — француски крал.
1823  Имре Мадач — унгарски писател.
1829  Оскар II — крал на Шведска и Норвешка.
1881  Иван Рибар — југословенски политичар.
1905  Кристијан Диор — француски моден дизајнер.
1909  Тодор Скаловски — македонски композитор.
1923  Љутви Руси — македонски новинар.
1924  Бени Хил — англиски актер.
1941  Пласидо Доминго — шпански оперски пејач.
1956  Џина Дејвис — американска актерка.
1960  Садула Дураку — македонски политичар.
1970  Ален Бокшиќ — хрватски фудбалер.
1975  Оливер Друлиќ — српски политичар.
1977  Фил Невил — англиски фудбалер.
1982  Лидија Размоска — македонска поетеса.
1985  Дмитриј Соколов — руски кошаркар.
1989  Матео Пелуки — италијански велосипедист.

Починале:

304  Света Агнија — христијански маченик.
1118  Пасхалиј II — римски папа.
1744  Џовани Батиста Викоиталијански филозоф.
1774  Мустафа III — отомански султан.
1793  Луј XVI — крал на Франција.
1851  Алберт Лорцинг — германски композитор.
1879  Љубен Каравелов — бугарски писател.
1919  Ахмед Мухтар Паша — отомански голем везир.
1924  Владимир Илич Ленин — руски револуционер.
1926  Камилио Голџи — италијански лекар.
1939  Јонко Вапцаров — македонски револуционер.
1940  Кристофер — принц на Грција.
1950  Џорџ Орвел — англиски писател.
1979  Трајко Прокопиев — македонски композитор и диригент.
2006  Ибрахим Ругова — косовски политичар.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември