2 јануари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

2 јануари е 2-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 363 денови до крајот на годината (364 во престапна).

Настани:

1905  Над селото Кнежево, Кратовско, почна Конгресот на Скопскиот револуционерен округ на ТМОРО, што траеше до 7 јануари истата година.
1946  Македонските политички затвореници од затворот „Касандра“ во Грција, упатија апел до владите на СССР, на Велика Британија и на САД во кој меѓу другото, се вели: „Во сегашните историски денови, ние припадниците на македонскиот народ во Егејска Македонија, кои се боревме против другите окупатори и нивните слуги, принудени сме сега и на политичко поле да водиме тешка борба против грчката реакција...“.

Родени:

1642  Мехмед IV — отомански султан.
1699  Осман III — отомански султан.
1920  Исак Асимов — американски писател на научна фантастика од руско потекло.
1936  Роџер Милер — американски композитор и пејач (†1992)
1968  Олег Дерипаска — руски бизнисмен.
1969  Кристи Тарлингтон — американски модел и манекенка
1980  Жером Пино — француски велосипедист.
1982  Макси Родригез — аргентински фудбалер.

Починале:

1952  Христо Татарчев — македонски револуционер.
1987  Методи Поповски — македонски командант од НОАВМ.

Празници:

Според Римокатоличкиот календар:
  • Свети Василиј Велики и Грегориј Нацијанцен
Според македонскиот Православен календар:

Надворешни врски[уреди]