24 јануари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

24 јануари е 24-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 341 денови до крајот на годината (342 во престапна).

Настани:

41  Римскиот цар Калигула, познат по својата ексцентричност и суров деспотизам, е убиен од неговата незадоволна Преторијанска гарда.
1848  Започнува Калифорниската златна треска во Сакраменто.
1946  Со решение на Министерството за народна просвета на Македонија првата македонска граматика е одобрена за учебник во средните училишта. Нејзин автор беше професорот Круме Кепески.
1991  Во Скопје, во издание на НИП „Нова Македонија, излезе првиот број на независниот македонски неделник „Пулс“.

Родени:

1444  Галеацо Марија Сфорца — војвода на Милано.
1712  Фридрих II Велики — крал на Прусија.
1752  Муцио Клементианглиски композитор.
1776  Ернест Теодор Хофман — германски писател, композитор, цртач, судија и професор по музика.
1799  Пјер Огистен Карон де Бомарше — француски писател.
1922  Ава Гарднерхоливудска глумица.
1922  Блага Алексова — македонски археолог и академик.
1967  Џон Мјангбасист на американската прогресивна метал група Dream Theater.

Починале:

41  Калигуларимски цар.
1929  Васил Главинов — еден од првите организатори на социјалистичките идеи и организатор на работничкото движење во Македонија, поборник за Балканска Федерација.
1965  Винстон Черчил — британски политичар, државник и писател.
2006  Марија Мирчов - Скаловска — истакната македонска оперска и концертна пеачка