Мустафа III

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Osmanli-nisani.svg    Мустафа III
Отомански султан
Калиф
Tughra of Mustafa III.JPG
Владеење 30 октомври 1757 – 21 јануари 1774
Период Стагнација на Отоманската империја
Полно име Mustafa III
Претходник Осман III
Наследник Абдулхамид I
Семејство Отоманска династија
Династија Отоманска династија

Мустафа ІIІ (османлиски јазик: مصطفى ثالث Muṣṭafā-yi sālis, 28 јануари 1717 во Едрене - 21 јануари 1774 во Отомански Константинопол) бил дваесетишестиот султан на Отоманската империја. Тој бил син на Ахмед III (1703-1730) и Амина Михришах султан. Го наследил својот роднина Осман III во 1757 година а негов следбеник бил неговиот брат Абдул Хамид I (1774-1789).

Владеење[уреди]

Енергичниот Мустафа III се обидел да ја модернизира армијата и внатрешната државна администрација според европската. Сепак овие реформи не биле прифатени од јаничарите. Во негово време биле основани академии за математика, навигација и науки.

Овој султан водил неуспешни војни со Русија, при што засекогаш ги загубил Молдавија, Влашка и Крим. Во Македонија е познат по тоа што во 1767 подлегнал на барањата на Цариградската патријаршија и незаконски ја укинал Охридската архиепископија.

Се оженил со Михришах султан која го родила идниот Селим III. Починал во Топкапи сарај.