Влашка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Карта на Влашка.

Влашка (романски: Tara romaneasca или Valahia) е историски и географски регион во Романија. Таа се наоѓа на север од Дунав и јужно од Јужните Карпати. Понекогаш е нарекувана Мунтенија или во превод Голема Влашка, додека пак постои и друга наречена Олтенија или Мала Влашка.

Основана е како кнежевство во почетокот на XIX век од страна на Бесараб I, по бунтот против унгарскиот крал Карло Роберт. Во 1415 година, Влашка прифатила сузеренство со Отоманската империја кое траело до 19-от век, иако со кратки периоди на руската окупација помеѓу 1768 и 1854 година. Во 1859, Влашка се обединила со Молдавија и се создала државата Романија.

Поврзано[уреди]

Наводи[уреди]