Џина Дејвис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Џина Дејвис

Вирџинија Елизабет "Џина" Дејвис (родена на 21 јануари, 1956) е американска актерка, продуцент, писателка и поранешен модел. Исто така е и добитничка на Оскар и Златен Глобус, а номинирана за Еми-Награда. Џина Дејвис е позната по улогите во филмовите: Битлџус, Случаен Херој и Стујарт Литл.