Don't Tell Me (песна на Аврил Лавињ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Don't Tell Me“
Сингл од Аврил Лавињ
од албумот Under My Skin
Страна Б „Take Me Away“
Издаден април 19 2004 (2004-04-19)
(видете историја на издавање)
Формат Дигитално спуштање, ЦД сингл, компактна касета
Снимен 2003-2004
Ruby Red Productions,
(Атланта, Џорџија);
Skyline Studios,
(Њујорк Сити, Њујорк);
Ocean Way Recording,
(Холивуд, Калифорнија)
Жанр Рок[1][2]
Должина 3:19
Издавачка куќа Arista
Композитор Текст: Аврил Лавињ,
Музика: Аврил Лавињ, Иван Тобенфелд
Продуцент Бач Валкер
Хронологија на синглови на Аврил Лавињ
Losing Grip
(2003)
Don't Tell Me
(2004)
My Happy Ending
(2004)

Don't Tell Me“ е песна од канадската пејачка-текстописец Аврил Лавињ. Тоа е првиот сингл од нејзиниот втор студиски албум, Under My Skin. „Don't Tell Me“ е напишана од Аврил Лавињ и Иван Тобенфелд. Продуцент е Бач Валкер. Синглот има добиено златна сертификација од ARIA. [3]

Позадина[уреди | уреди извор]

Кога била прашана за што се работи во „Don't Tell Me“, Лавињ рекла:

Песната е за да се биде силен. Има многу момчиња кои сакаат само да ве однесат на ручек и потоа да винаправат 'ууу'. Такви се повеќето од машките и јас само мислам дека девојките треба да бидат силни и да не им дозволат на машките да ги повредуваат.

— Avril Lavigne, MTV.com[4]

Прием[уреди | уреди извор]

Во прегледот на албумот Under My Skin, Дејвид Брауни од Entertainment Weekly рекол „Лавињ самата звучи како изгорена; ... скејтер момчето од првиот албум испадна себично, лошо чудовиште кое ја остава кога таа не сака да легне со него“ наведувајќи на „Don't Tell Me“.[5] Стефен Томас Ерлевин Allmusic ја нарекол песната како една од најголемите во прегледот на албумот Under My Skin.[6]

Во AOL Radio анкета на аслушачите, „Don't Tell Me“ е изгласана за деветта најдобра песна на Лавињ.[7]

Музичко видео[уреди | уреди извор]

Музичкото видео за „Don't Tell Me“ е режирано од Лиз Фриедландер и е снимано во Лос Анџелес, Калифорнија во март 2004 година. Видеото ја кажува приказната на песната. Започнува со Аврил како се буди и забележува како еден маж има избегано од креветот во кој лежел заедно со неа. Откако таа ќе ја истури лутината на неговиот стан, таа го слени низ градот.[8]

Видеото е номинирано за Најдобро Поп Видео на 2004 МТВ Видео Музички Награди.[9]

Список на песни[уреди | уреди извор]

Австралиски ЦД сингл
(82876614112; Издаден 19 април 2004)

 1. „Don't Tell Me“
 2. „Don't Tell Me“ (акустична)
 3. „Take Me Away“
Интернационален Макси ЦД сингл
 1. „Don't Tell Me“
 2. „Don't Tell Me“ (акустична)
 3. „Take Me Away“
 4. „Don't Tell Me“ (музичко видео)
ОК дел 2/ФР/Германски сингл
 1. „Don't Tell Me“
 2. „Don't Tell Me“ (акустична)

Јапонски ЦД сингл
(BVCA-29607; Издаден 28 април 2004)

 1. „Don't Tell Me“
 2. „Take Me Away“
ЕВ/БР/Јапонија/Мексико/САД промо
 1. „Don't Tell Me“ (албум верзија)

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Држава Датум Формат Куќа
Австралија[10] 19 април 2004 ЦД сингл Arista Records
Германија[11] 26 април 2004 Arista Records
Јапонија[12] 28 април 2004 BMG Japan
Обединетото Кралство[13] 10 мај 2004 Arista Records

Табели[уреди | уреди извор]

Песната многу добро се искачувала на табелите; се искачила на дваесет и второто место во САД, десеттото место во Австралија, шестото место во Шпанија, петтото место во Обединетото Кралство.

Табела (2004) Највисока
позиција
Австралија (ARIA)[14] 10
Австрија (Ö3 Austria Top 75)[15] 12
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[16] 22
Белгија (Ultratop 40 Валонија)[17] 28
Канада Топ 40[18] 5
Данска (Tracklisten)[19] 14
Франција (SNEP)[20] 53
Германија (Media Control AG)[21] 10
Унгарија (Rádiós Top 40)[22] 30
Ирска (IRMA)[23] 9
Италија (FIMI)[24] 4
Холандија (Холандски Топ 40)[25] 8
Нов Зеланд (RIANZ)[26] 15
Норвешка (VG-lista)[27] 12
Руски Топ 20[28] 1
Шпанија (PROMUSICAE)[29] 6
Шведска (Sverigetopplistan)[30] 30
Швајцарија (Media Control AG)[31] 9
Британски Синглови (The Official Charts Company)[32] 5
САД Билборд Хот 100 22
САД Билборд Мејнстрим Топ 40[33] 9

Годишни табели[уреди | уреди извор]

Табела Позиција
Австралија[34] 98
Швајцарија[35] 94
Британија[36] 115

Награди[уреди | уреди извор]

Година Церемонија Награда Резултат
2004 MuchMusic Видео Награди Најдобро Интернационално видео од Канаѓанец Победа
Избор на Луѓето Победа
MTV Видео Музички Награди[7] Најдобро Поп Видео Номинација
MTV Видео Музика Бразил Најдобра Интернационален Видео Клип Номинација
Канадски Радио Музички Награди Избор на обожавателите Победа
2005 ChartAttack.com Најдобро Кршење на Огледало во Видео Победа
Најдобро Видео Номинација
Најапсурдно видео Номинација
Сокн Награди Најдобра Поп Песни Победа

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Avril Lavigne on SortMusic“. SortMusic. Посетено на 25 April 2010.
 2. http://www.discogs.com/Avril-Lavigne-Dont-Tell-Me/release/1500783
 3. ARIA Charts - Accreditations - 2004 Singles
 4. „Avril Lavigne To Show Fans What Lies Beneath On New Album“. MTV.com. 2004-02-27. Посетено на 2011-01-06.
 5. Browne, David (24 May 2004). „Under My Skin (2004)“. Entertainment Weekly. Архивирано од изворникот на 2010-12-19. Посетено на 13 August 2010.
 6. Thomas Erlewine, Stephen. „Under My Skin: Avril Lavigne“. Allmusic. Посетено на 18 March 2009.
 7. 7,0 7,1 Cheung, Nadine. „Top 10 Avril Lavigne Songs“. AOL Radio. Архивирано од изворникот на 2011-01-15. Посетено на 15 January 2011.
 8. „Avril Lavigne Just Lets Go In 'Don't Tell Me' Video“. MTV.com. 2004-03-05. Посетено на 2011-01-06.
 9. „VMA's 2004“. MTV. Text "MTV.com" ignored (help)
 10. „Don't Tell Me - Single by Avril Lavigne - CD Single on Sonymusic.com.au“. Sonymusic.com.au. 2004-04-19. Архивирано од изворникот на 2011-03-04. Посетено на 2010-12-28.
 11. „Don't Tell Me - Single by Avril Lavigne - CD Single on Avril.de“. Avril.de. 2004-04-26. Посетено на 2010-12-28.[мртва врска]
 12. „Don't Tell Me - Single by Avril Lavigne - CD Single on Amazon.co.jp“. Amazon.co.jp. 2004-04-28. Посетено на 2010-12-28.
 13. „Don't Tell Me - Single by Avril Lavigne - CD Single on Amazon.co.uk“. Amazon.co.uk. 2004-05-10. Посетено на 2010-12-28.
 14. "Australian-charts.com – Avril Lavigne – Don't Tell Me". ARIA Топ 50 Синглови. Hung Medien. Retrieved January 29, 2011.
 15. "Avril Lavigne – Don't Tell Me Austriancharts.at" (in German). Ö3 Austria Top 40. Hung Medien. Retrieved January 29, 2011.
 16. "Ultratop.be – Avril Lavigne – Don't Tell Me" (на холандски). Ultratop 50. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved January 29, 2011.
 17. "Ultratop.be – Avril Lavigne – Don't Tell Me" (на француски). Ultratop 40. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved January 29, 2011.
 18. Canada Top 40
 19. "Danishcharts.com – Avril Lavigne – Don't Tell Me". Tracklisten. Hung Medien. Retrieved January 29, 2011.
 20. "Lescharts.com – Avril Lavigne – Don't Tell Me" (на француски). Les classement single. Hung Medien. Retrieved January 29, 2011.
 21. "Die ganze Musik im Internet: Charts, News, Neuerscheinungen, Tickets, Genres, Genresuche, Genrelexikon, Künstler-Suche, Musik-Suche, Track-Suche, Ticket-Suche - musicline.de" (на германски). Media Control Charts. PhonoNet GmbH. Retrieved June 29, 2010.
 22. "Archívum – Slágerlisták – MAHASZ – Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége" (на унгарски). Rádiós Top 40 játszási lista. Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége. Retrieved 2010-12-08.
 23. "Chart Track". Irish Singles Chart. GfK. Retrieved January 29, 2011.
 24. "Italiancharts.com – Avril Lavigne – Don't Tell Me". Top Digital Download. Hung Medien. Retrieved January 29, 2011.
 25. "Nederlandse Top 40 – week 20, 2004" (на холански). Dutch Top 40 Stichting Nederlandse Top 40. Retrieved January 29, 2011.
 26. "Charts.org.nz – Avril Lavigne – Don't Tell Me". Top 40 Singles. Hung Medien. Retrieved January 29, 2011.
 27. "Topp 20 Single uke 19, 2004 – VG-lista. Offisielle hitlister fra og med 1958" (in Norwegian). VG-lista. Verdens Gang AS. Retrieved January 29, 2011.
 28. Russia Top 20 2004-07-10
 29. "Spanishcharts.com – Avril Lavigne – Don't Tell Me" Canciones Top 50. Hung Medien. Retrieved January 29, 2011.
 30. "Swedishcharts.com – Avril Lavigne – Don't Tell Me". Singles Top 60. Hung Medien. Retrieved January 29, 2011.
 31. "Avril Lavigne – Don't Tell Me swisscharts.com". Swiss Singles Chart. Hung Medien. Retrieved January 29, 2011.
 32. "Archive Chart" UK Singles Chart. The Official Charts Company. Retrieved January 29, 2011.
 33. „Billboard Music-(Allmusic.com)“.
 34. „ARIA Charts – End Of Year Charts – Top 100 Singles 2004“. Australian Recording Industry Association. Посетено на 2011-01-05.
 35. „Swiss Year-End Charts 2004“. Swiss Singles Chart. Посетено на 2011-01-14.
 36. „2004 UK Official Singles Chart“ (PDF). Charts Plus. Посетено на 2011-01-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]