Дерик Вабли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Deryck Whibley Дерик Вабли
Биографски податоци
Родено име Дерик Џејсон Вабли[1]
Познат(а) и како Бизи Д, Ганер
Роден(а) март 21 1981 (1981-03-21) (37 г.)
Скарборуг, Онтарио, Канада
Потекло Ајакс, Онтарио, Канада
Жанрови Панк рок, мелодик хардкор, скејт панк, поп панк, алтернативен метал, алтернативен рок, рапкор
Занимања Музичар, текстописец, Продуцент, актер
Инструменти Вокали, гитара, Клавијатура, бас, пијано, тапани, Мелотрон
Период на активност 1996–сега
Издавачи Island, Aquarius
Соработници Sum 41, Томи Ли, Иги Поп, Treble Charger, The Operation M.D., Аврил Лавињ
Значајни инструменти
Squier Signature Telecaster Model

Дерик Џејсон Вабли[1] (анг. Deryck Jason Whibley роден 21 март, 1980) е канадски музичар и продуцент, кој е најдобро познат по неговата работа како гитарист, главен вокал, текстописец и член на рок бендот Sum 41.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Брак со Аврил Лавињ[уреди | уреди извор]

Поранешната жена на Вабли, Аврил Лавињ.

Вабли и канадската пејачка/текстописец Аврил Лавињ, почнале да излегуваат уште откако таа имала 19 години, а се познавале 17 години.[2] Само неколку недели пред да се запознаат, Лавињ кажала дека има проблем со запознавањето на момчиња, бидејќи нејзините телохранители ги плашеле. Во јуни, 2005, Вабли ја изненадил Лавињ со патување во Венеција, каде тие се возеле со гондола и на 27 јуни, тој ја запросил.[3]

Таа веднаш сакала да има „рокенрол, готска свадба“, но признала дека се двоумела дали треба да ја одржи вистинската традиција. „Јас сонував за мојата венчавка уште откако бев малечко девојче. Морам да го носам белиот фустан.... Луѓето мислеа дека ќе носам црн венчален фустан, а јас така и ќе се облечев. Но во истото време, јас мислев и на свадбените слики и сакав тие да бидат убави. Не сакав 20 години подоцна да мислам, 'Зошто ја носев мојата коса така?“[4]

Венчавката била одржана на 15 јули, 2006. Околу 110 гости се појавиле на свадбата, која била одржава во приватна зграда во Монтесито, Калифорнија.[5] Песната „Iris“, од Гугу Долс била свирена за време на првиот танц на Лавињ и Вабли на венчавката.[6]

Седум месеци откако се венчали, Лавињ рекла дека таа е „најдоброто нешто што му се случило нему“ и кажала дека му помогнала на Вабли да се оттргне од дрогата откако почнале да излегуваат заедно. „Тој не се дрогира. Отпорано се дрогираше, бидејќи зборуваше за тоа, но јас никогаш не би била со некој кој го правел тоа и тоа му го дадов на знаење уште откако почнавме да излегуваме заедно. Јас никогаш не сум земала кокаин во мојот живот и горда сум на тоа. 100 проценти сум против дрогата.“[4] Нивниот брак траел помалку од 3 години. На 17 септември, 2009 година било изјавено дека Лавињ и Дабли се разделиле и дека документите за нивниот развод ќе пристигнат наскоро.[7] На 9 октомври, 2009 Лавињ ги пополнила документите за развод, кажувајќи, „Јас сум задоволна од нашето заедничко време и сум задоволна и за нашето сегашно пријателство.“[2] Разводот бил завршен на 16 ноември, 2010 со официјално завршување на бракот.[8]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Sum 41[уреди | уреди извор]

Поврзано: Дискографија на Sum 41

Видете исто[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 ASCAP: American Society of Composers, Authors and Publishers
  2. 2,0 2,1 Metcalfe, Luisa (15 октомври 2009). „Avril Lavigne Files Divorce“. OK! Magazine. http://www.okmagazine.com/2009/10/avril-lavigne-files-for-divorce/. посет. 6 април 2010 г. 
  3. Avril Lavigne engaged“, „AskMen“, 28 јуни 2005 (посет. 28 март 2010 г).
  4. 4,0 4,1 „Avril Lavigne's goth wedding“. Monstersandcritics.com. 23 март 2007. архивирано од изворникот на 29 мај 2012 г.. https://archive.is/nVRR. посет. 24 мај 2010 г. 
  5. Kessler, Vincent. „Avril Lavigne Weds“, „SFgate.com“, 17 јули 2006 (посет. 28 март 2010 г).
  6. „Avril Lavigne Marries Deryck Whibley“. People. 15 јули 2006. http://www.people.com/people/article/0,,1214386,00.html. посет. 1 јуни 2010 г. 
  7. Mazur, Kevin (17 септември 2009). „Avril Lavigne and Deryck Whibley Separate“. People. http://www.people.com/people/article/0,,20305433,00.html. посет. 6 април 2010 г. 
  8. Garvey, Marianne. „Avril Lavigne's Divorce Approved, Free to Get More Brody Jenner Tattoos“, „E!Online“, 17 ноември 2010 (посет. 17 ноември 2010 г).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]