Прејди на содржината

I Will Be

Од Википедија — слободната енциклопедија
„I Will Be“
Сингл од Леона Луис
од албумот Spirit
Издаден јануари 6 2009 (2009-01-06)
Снимен 2007
Жанр Поп рок, софт рок
Должина 3:36
Издавачка куќа J Records, Syco
Композитор Аврил Лавињ, Луказ Готвалд и Макс Мартин
Продуцент Луказ Готвалд, Мет Бекли
Хронологија на синглови на Леона Луис
Run
(2008)
I Will Be
(2009)
Happy
(2009)

I Will Be“ е песна напишана од канадската пејачка Аврил Лавињ, Луказ Готвалд и Макс Мартин. Песната оригинално е снимена и испеана од Лавињ во 2007 и се нашла на нејзиниот трет студиски албум, The Best Damn Thing. Британската пејачка Леона Луис ја препала песната за нејзиниот прв албум, Spirit во 2007 и ја издала како последен сингл од Spirit во Северна Америка.

Структура на песната[уреди | уреди извор]

Текстот на верзијата на Луис е малку поизменет, во еден дел таа пее, „without you, I can't breathe“, а во оригиналната верзија Лавињ пее, „without you, I can't sleep“.

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2009)
(верзија на Леона Луис)
Највисока
позиција
Канада[1] 83
САД Билборд Хот 100[2] 66
САД Билборд Поп 100[3] 24
САД Билборд Хот Возрасни Топ 40 Песни 21

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Регион Датум Куќа Формат
САД јануари 6 2009 (2009-01-06) J Records Музичко спуштање

Формати[уреди | уреди извор]

  1. Албум верзија (Аврил Лавињ, Макс Мартин, Лукас Готвалд) – 3:59
  2. Corenell Club Микс (Лавињ, Мартин, Готвалд) – 7:41
  3. Donni Hotwheel Миксшоу (Лавињ, Мартин, Готвалд) – 5.28
  4. Bit Error Ремикс (Лавињ, Мартин, Готвалд)
  5. Cajjmere Wray Club Микс (Лавињ, Мартин, Готвалд)

Наводи[уреди | уреди извор]