Breakaway (песна на Кели Кларксон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Breakaway“
Сингл од Кели Кларксон
од албумот Breakaway и The Princess Diaries 2: Royal Engagement
Издаден јули 2004 (2004-07)
(Видете историја на издавање)
Текстописец Аврил Лавињ,[1]Бриџет Бененат,[2]Метју Џерард[2]
Формат Дигитално спуштање, ЦД сингл
Снимен 2010
Жанр Поп рок, Софт рок
Должина 3:57
Издавачка куќа Walt Disney, RCA
Продуцент Џон Шанкс
Хронологија на синглови на Кели Кларксон
"The Trouble with Love Is"
(2003)
"Breakaway"
(2004)
"Since U Been Gone"
(2004)

"Breakaway" е песна од 2004 напишана од Аврил Лавињ,[1] Бриџет Бененат и Метју Џерард и продуцирана од Џон Шанкс.[2] Испеана е од поп рок пејачката Кели Кларксон за саундтракот на филмот The Princess Diaries 2: Royal Engagement[3] од Disney Records, каде брзо се искачила на табелите. Подоцна песната се нашла на вториот албум на Кларксон, Breakaway и била повторно издадена како сингл преку куќата RCA Records како прв сингл на албумот.

Во февруари 2005, синглот добил златна сертификација од RIAA и продал повеќе од 1,413,000 копии во сите форамти во САД.[4]

Историја[уреди | уреди извор]

Песната прво била напишана за првиот албум на Аврил Лавињ од 2002, Let Go, но не ја испеала песната бидејќи песната не ѝ одговарала на албумот.[5] Подоцна е испеана од Кларксон за саундтракот на филмот од 2004, The Princess Diaries 2: Royal Engagement.[6]

Песната е издадена како сингл во САД во јули 2004 година.

Формати и список на песни[уреди | уреди извор]

Ова се форматите и списоците на песни на главните сингл-издавања на "Breakaway".

Австралиски ЦД сингл
 1. "Breakaway" - 3:58
 2. "Because of You" (Изведена од Џес Меккартни) - 3:36
Европски ЦД сингл
 1. "Breakaway" - 3:58
 2. "Breakaway" (NapsterLive) - 4:19
Обединетото Кралство ЦД сингл
 1. "Breakaway" - 3:58
 2. "Breakaway" (NapsterLive) - 4:19
 3. "Breakaway" (музичко видео)
САД Промо Сингл
 1. "Breakaway" - 3:58
 2. "Breakaway" (Call Out Hook) - 0:10

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Регион Датум Куќа
САД јули 2004 (2004-07) Дизни Рекордс
Канада
САД септември 2004 (2004-09) RCA Records
Канада
Австралија декември 6 2004 (2004-12-06)
Ирска јуни 23 2006 (2006-06-23)
Обединето Кралство јуни 26 2006 (2006-06-26)
Европа јули 28 2006 (2006-07-28)

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2004/2005/2006) Највисока
позиција
Австралиска Сингл Табела 10
Канадска Сингл Табела 3
Чешка Ерплеј Табела[7] 53
Холандска Сингл Табела 9
Германска Сингл Табела 13
Унгарска Сингл Табела[8] 10
Ирска Сингл Табела 12
Нов Зеланд RIANZ сингл табела 12
UK Singles Chart 22
САД Билборд Хот 100 6
САД Билборд Hot Adult Contemporary Tracks 1

Продажби и сертификации[уреди | уреди извор]

Држава Сертификација Продажби
САД Злато[9] 1,413,000[4]

Други изведби[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Avril Lavigne Helps Kelly Clarkson Become A Pop 'Princess'. mtv.com. 2004-06-30. Посетено на 2008-06-13.
 2. 2,0 2,1 2,2 „Bridget Benenate Co-Writes "Breakaway" for Kelly Clarkson“. songwriteruniverse.com. Посетено на 2008-06-13.
 3. The Princess Diaries 2 DVD extras.
 4. 4,0 4,1 „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-05-09. Посетено на 2011-04-13.
 5. „Clarkson, Kelly“. funtrivia.com. Посетено на 2008-06-13.
 6. „Biographie“. skyrock.com. Архивирано од изворникот на 2012-03-11. Посетено на 2008-06-13.
 7. http://www.ifpicr.cz/hitparada/index.php?a=titul&hitparada=2&titul=143162&sec=3407cfc5be107ae838e17c06502bf5d6
 8. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2009-04-18. Посетено на 2011-04-13.
 9. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-01-05. Посетено на 2021-09-05.
Претходник
"Heaven" од Los Lonely Boys
"Home" од Мајкл Бабл
Билборд Adult Contemporary број-еден сингл
12 март – 23 јули 2005
6 август 2005
Наследник
"Home" од Мајкл Бабл