Прејди на содржината

Список на награди и номинации на Аврил Лавињ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аврил Лавињ

Аврил Лавињ на MMVA 2007.

Награди Победа Номинации
Греми
0 8
Juno Awards
7 18
World Music Awards
6 6
American Music Award
0 2
MTV Video Music Awards
1 5
MTV Russia Music Awards
1 1
MTV Europe Music Awards
2 1
MTV Asia Awards
3 2
MTV Video Music Brasil
0 3
MTV Video Music Awards Latin America
5 5
MTV Awards Japan
1 2
MuchMusic Video Awards
7 10
Ivor Novello Awards
1 1
BRIT Awards
0 3
People’s Choice Awards
0 1
Teen Choice Awards
2 3
ASCAP Awards
2 2
BMI Awards
5 5
Satellite Awards
0 1
Billboard Music Awards
0 1
Nickelodeon Kids' Choice Awards
6 8
Planeta Awards
2 4
Poptastic Awards
0 2
Japan Golden Disc Awards
10 10
Paja Awards
2 3
TRL Awards
2 4
Radio Music Award
1 1
Virgin Media Music Awards
1 2
Portal Mix
1 1
Canadian Radio Music Awards
7 8
CMW Music Industry Awards
1 1
ChartAttack
1 5
Imperio Music Awards
7 7
Brasil Music Awards
2 2
Capricho Awards
1 3
Meus Prêmios Nick
1 1
Danish Music Awards
1 1
FiFi Awards
0 1
Cosmetic Executive Women
1 1
Вкупно
Награди 100
Номинации 164

Ова е список на награди на канадската поп-пејачка/текстописец Аврил Лавињ кој ги вклучува сите награди и номинации од започнувањето на кариерата на Лавињ во 2002 година. Аврил Лавињ е добитник на осум номинации за наградите Греми, а три од нив припаѓаат на нејзиниот деби албум Let Go[1]. Во 2003 година таа доби 11 номинации за канадската наградата Џуно Награди[2]. Од 2003 година до денес, Аврил Лавињ има добиено 6 Светски музички награди[3], како и неколку MTV награди во различни земји, вклучувајќи ја и Русија во категоријата Најдобар Меѓународниот Изведувач. Покрај музиката, Аврил Лавињ се занимава со создавање на парфеми. За својот прв парфем, Black Star таа ја освоила козметичката награда Cosmetic Executive Women во категоријата "Најдобар вкус" и номинација за FiFi награди во категоријата на „Мирис на ѕвездите“.[4][5][6].

Греми Награди[уреди | уреди извор]

Греми Наградите се сметаат за најважните музички награди и се доделуваат еднаш годишно на Национална академија на науките и уметностите на снимање[7]. Аврил Лавињ никогаш не станала добитник на Греми Наградите, но била номинирана во различни категории 8 пати.[8][9]

Година Резултат Номинација
2003[8] Номинација Аврил Лавињ Најдобар Нов Изведувач
Let Go Најдобар поп вокален албум
Complicated Најдобра женска поп вокална изведба
Песна на Годината
Sk8er Boi Најдобра женска рок вокална изведба
2004[9] Номинација I'm With You Песня года
Најдобра женска поп вокална изведба
Losing Grip Најдобра женска рок вокална изведба

MTV Награди[уреди | уреди извор]

Наградите на каналот MTV се доделуваат во неколку земји, а главната награда е MTV Video Music Awards[10][11]. Аврил Лавињ ги освоила наградите во повеќе земји, а исто така добила награда и во Русија.

Радио Сити Мјузик Хол — место на одржувањето на MTV Video Music Awards
Во 2004 година, кога Аврил Лавињ доби 2 номинации, наградата MTV Video Music Awards се одржа во American Airlines Arena, Мајами
Во 2007 церемонијата MTV Video Music Awards се одржала во The Palms, Лас Вегас
На церемонијата, на MTV Europe Music Awards, што се одржа во Арената Olympiahalle во Минхен, Аврил Лавињ ја доби наградата за најдобра песна - „Girlfriend“
Година Награда Резултат Номинација Категорија
2002[12] MTV Video Music Awards Победа Complicated MTV Видео Музички Награди за најдобро деби видео
MTV Video Music Awards Latin America[13] Аврил Лавињ Најдобар Нов Интернационален Артист
2003 MTV Video Music Awards[14] Номинация Sk8er Boi Најдобро поп видео
I'm With You Најдобро женско видео
MTV Video Music Brasil[15] Номинация „Complicated“ Најдобро меѓународно видео
MTV Asia Awards[16] Победа Аврил Лавињ Стил
Женски Изведувач
Најдобар Пробив
MTV Video Music Awards Latin America[17] Најдобар меѓународен поп изведувач
2004 MTV Video Music Awards[18] Номинација Don't Tell Me Најдобро поп видео
MTV Video Music Brasil[19] Номинација Најдобро меѓународно видео
MTV Video Music Awards Latin America[20] Победа Аврил Лавињ Најдобар меѓународен поп изведувач
2005 MTV Video Music Brasil[21] Номинация He Wasn't Најдобар меѓународен изведувач
2007 MTV Video Music Awards[22] Номинација Girlfriend Monster Single Of The Year
MTV Video Music Awards Latin America[23] Победа Аврил Лавињ Најдобар меѓународен изведувач
„Girlfriend“ Песна на годината
MTV Russia Music Awards[24] Аврил Лавињ Најдобар Странски Изведувач
MTV Europe Music Awards[25] Победа Аврил Лавињ Најдобар Изведувач
„Girlfriend“ Најдобра песна
Номинација The Best Damn Thing Најдобар албум
2008 MTV Awards Japan[26] Победа „Girlfriend“ Најдобро поп видео
Номинация The Best Damn Thing Албум на годината
„Girlfriend“ Најдобра песна за караоке
MTV Asia Awards 2008[27] Номинация Аврил Лавињ Најдобар меѓународен изведувач
„Girlfriend (Ремикс на Dr. Luke)“ Best Hook-up

ECHO Awards[уреди | уреди извор]

ECHO Awards — годишна музичка награда, организирана од MTV[28].

Година Резултат Номинација Категорија
2003[28] Победа Аврил Лавињ Најдобар меѓународен нов изведувач
2008 Номинација Најдобар поп/рок изведувач

TRL Awards[уреди | уреди извор]

TRL Awards — музичка награда на италијанското MTV.

Година Резултат Номинација Категорија
2006[29] Победа Аврил Лавињ Првата дама
2008[30]
Номинација Најдобар Број 1 во Годината
2010[31] Најдобар меѓународен изведувач

World Music Awards[уреди | уреди извор]

World Music Awards — годишна награда, започната од 1989 година[32]

Година Резултат Номинација Категорија
2002[33] Победа Аврил Лавињ Најдобар канадски поп/рок изведувач
2003[34] Најпродавана канадска поп/рок пејачка во светот
2004[35] Најдобар поп/рок изведувач
Најдобар канадски изведувач
2007[36] Најдобро продаваната канадската пејачка во светот
Најпродаваната поп/рок пејачка во светот

Основни канадски награди[уреди | уреди извор]

Аврил Лавињ, на церемонијата, на канадските награди MuchMusic Video Awards во 2007
Аврил Лавињ, на церемонијата, на канадските награди MuchMusic Video Awards во 2007

Juno Awards[уреди | уреди извор]

Juno Awards — големите музички награди од Канада, доделувани секоја година почнувајќи од 1970[37]. Аврил Лавињ добила 7 награди и 18 номинации[38].

Година Резултат Номинација Категорија
2003[39] Победа Аврил Лавињ Нов изведувач на годината
Let Go Албум на годината
Поп албум на годината
Complicated Сингл на годината
Номинация Аврил Лавињ Избор на обожавателите
Автор на песна на годината
2004[40] Номинација My World Музичко ДВД на годината
Аврил Лавињ Избор на обожавателите
2005[38] Победа Аврил Лавињ Артист на годината
Избор на обожавателите
Under My Skin Поп албум на годината
Номинација Аврил Лавињ Автор на песна на годината
Under My Skin Албум на годината
2008[38] Номинација Аврил Лавињ Артист на годината
Избор на обожавателите
Автор на песна на годината
The Best Damn Thing Албум на годината
Girlfriend Сингл года

MuchMusic Video Awards[уреди | уреди извор]

Здание телеканала MuchMusic, где проводятся церемонии вручекния премии

MuchMusic Video Awards — канадска годишна награда која се доделува во сферата на музиката, уметноста, филмовите и телевизијата. Создадена е од комапанијата Canadian network[41].

Година Резултат Номинација Категорија
2003[42] Победа „Sk8er Boi“ Најдобро меѓународно видео на канадски артист
Аврил Лавињ Избор на Народот - Најдобар Канадски уметник
2004[43] „Don’t Tell Me“ Најдобро меѓународно видео на канадски артист
Аврил Лавињ Избор на Народот - Најдобар Канадски уметник
2007[44] „Girlfriend“ Најдобро меѓународно видео на канадски артист
Аврил Лавињ Избор на Народот - Најдобар Канадски уметник
2008[45]
Номинација „Girlfriend“ Најгледаното видео на MuchMusic.com
2010[46] Номинација „Alice“ Најдобро меѓународно видео на канадски артист
Вашите омилени видеа (UR Fave video)

Canadian Radio Music Awards[уреди | уреди извор]

Canadian Radio Music Awards — една од главните канадски музички награди, почнувајќи од 1991 година[47].

Година Резултат Номинација Категорија
2003[48] Победа „Losing Grip“ Најдобар нов соло артист (рок)
„Complicated“ Најдобар нов бенд или пејач
Најдобар нов соло артист
Аврил Лавин Избор на обожавателите
Автор на песни
2004[49] Избор на обожавателите
2005[50]
2008[51] Номинација

Chart Attack[уреди | уреди извор]

Година Резултат Номинација Категорија
2007[52] Победа „Girlfriend“ Анкета на читателите 2007
2009 Номинација Аврил Лавињ Самая сексуальная канадка[53]
Најдобра коса[54]
Пријатни музички настан на годината[55]
Музички непријатни настани на годината[56]

Основни американски награди[уреди | уреди извор]

American Music Award[уреди | уреди извор]

American Music Award (AMA) — една од големите американски награди под покровителство на Американското друштво на композитори, автори и издавачи[57].

Година Резултат Номинација Категорија
2003[58] Номинација Аврил Лавињ најдобриот поп/рок изведувач
2007[59]

ASCAP Awards[уреди | уреди извор]

НаградаАмериканското друштво на композитори, автори и издавачи се доделува на музичарите за нивните постигнувања во разни области[60].

Година Резултат Номинација Категорија
2004[61] Победа „I’m With You“ Најпеана песна во филмовите
„Complicated“ Поп-музика

BMI Awards[уреди | уреди извор]

Наградата Broadcast Music Inc (BMI) е американска музичка награда, која се доделува од Американското друштво на композитори, автори и издавачи и SESAC врз основа на бројот на продадени изданија[62].

Година Резултат Номинација Категорија
2003[63] Победа „Complicated“ Најдобра поп песна
2004[64]
„I’m With You“
2006[65] „My Happy Ending“
2009[62] „When You’re Gone“

Satellite Award[уреди | уреди извор]

Satellite Awards (поранешно име — Golden Satellite Awards) — годишна награда, врачена на Меѓународната Академија на пресинглот во областа на киноиндустријата[66].

Година Резултат Номинација Категорија
2010[67] Номинација „Alice“ Најдобра оригинална песна

Billboard Music Awards[уреди | уреди извор]

Билборд

Billboard Music Awards — годишна американска награда на списанието Билборд.

Година Резултат Номинација Категорија
2002[68] Номинација Let Go Албум на годината

People’s Choice Awards[уреди | уреди извор]

Наградата People’s Choice Awards се наградува врз основа на посетителите на мрежната страница peopleschoice.com[69].

Година Резултат Номинација Категорија
2005[70] Номинација Аврил Лавињ Најдобра Изведувачка

Teen Choice Award[уреди | уреди извор]

Gibson Amphitheatre — место на одржување на Teen Choice Awards од 2001 година

Teen Choice Awards се награди за достигнувања во музиката, филмот и телевизијата според мислењата на тинејџерската публика.

Година Резултат Номинација Категорија
2003[71] Победа „Sk8er Boi“ Најдобар сингл
Номинација Let Go Најдобар албум
2007[72] Победа „Girlfriend“ Најдобар сингл
Номинација Аврил Лавињ Годишен пејач

Nickelodeon Kids' Choice Awards[уреди | уреди извор]

Наградата Kids' Choice Awards на детсиот канал Nickelodeon е годишна награда доделувана за достигнувањето во полето на музиката, филмот и телевизијата.

Година Награда[73] Резултат Номинација Категорија
2003 Nickelodeon Kids' Choice Awards[74] Победа Sk8er Boi Најдобра песна
2005 Аврил Лавињ Најдобар изведувач
2007 Nickelodeon Kids' Choice Awards — Британија[75] Победа Аврил Лавињ Најдобар изведувач
„Girlfriend“ Најдобро видео
Nickelodeon Kids' Choice Awards — Италия[74] Номинација Аврил Лавињ Најдобар меѓународен уметник/група
2008 Nickelodeon Kids' Choice Awards[76] Победа „Girlfriend“ Најдобра песна
Nickelodeon Kids' Choice Awards — Италия[74] Победа Аврил Лавињ Најдобар изведувач
2010 Nickelodeon Kids' Choice Awards — Мексико[77] Номинација Alice Песня года

Common Sense Media Awards[уреди | уреди извор]

Common Sense Media е независна награда, доделувана на музичарите.

Година Резултат Номинација Категорија
2004[78] Победа Аврил Лавињ Најдобар музичар

Големи европски награди[уреди | уреди извор]

BRIT Awards[уреди | уреди извор]

Earls Court Exhibition Centre - место на одржување на BRIT Awards во 2003 и 2005 година

BRIT Awards е годишната церемонија на музички награди во Обединетото Кралство во областс нс поп-музиката, основана од Британската асоцијација на фонографска индустрија[79].

Година Резултат Номинација Категорија
2003[80] Номинација Аврил Лавињ Најдобра меѓународна соло изведувачка
Најдобар меѓународен нов изведувач
2005[81] Најдобра поп-изведба

Ivor Novello Awards[уреди | уреди извор]

Ivor Novello Awards - музичка награда, основана во 1955 од Британската академија на композитори и автори и именувана во чест на композиторот на првата половина на дваесеттиот век, Ивор Новело[82].

Година Резултат Номинација Категорија
2003[83] Победа „Complicated“ Меѓународен хит на годината

Danish Music Awards[уреди | уреди извор]

Danish Music Awards — дански награди, ги доделува IFPI од 1989 година[84]

Година Резултат Номинација Категорија
2003[84] Победа Аврил Лавињ Откритие на годината

Imperio Music Awards[уреди | уреди извор]

Година Резултат Номинација Категорија
2004[85] Победа Аврил Лавин Женски изведувач
Изведувач на годината
My Happy Ending Видео на годината
2008[86] „Girlfriend“ Најдобро Поп Видео
Песна на годината
When You’re Gone Видео на годината
Аврил Лавињ Изведувач на годината

Азиски награди[уреди | уреди извор]

Аврил Лавињ на прес-конференција во Хонгконг
Лавињ во Пекинг

Japan Golden Disc Awards[уреди | уреди извор]

Japan Golden Disc Awards — една од основните музички награди на Јапонија, започнувајќи од 1987 година[87].

Година Резултат Номинација Категорија
2003[88] Победа Аврил Лавињ Изведувач на годината
Нов Артист на Годината
Let Go Рок&Поп албум на годината
2005[89] Under My Skin Рок&Поп албум на годината
2006[90] Live at Budokan Видео на годината
2008[91] Аврил Лавињ Изведувач на годината
Chaku-Uta песна на годината
Chaku-Uta Full песна на годината
The Best Damn Thing Албум на годината
Најдобри 3 албуми

Hong Kong Gold Disc Award[уреди | уреди извор]

Година Резултат Номинација Категорија
2003[92] Победа Let Go Најдобри Топ 10 албуми
2004[92] Under My Skin
2007[92] The Best Damn Thing

Planeta Awards[уреди | уреди извор]

Planeta Awards - награда, доделувана од мрежното место planetradiocity.com[93].

Год Результат Категория
2007[93] Победа Аврил Лавин Најдобро соло на годината
„When You're Gone“ Најдобра балада
Номинација „Girlfriend“ Хип-хоп/Поп песна на годината
„When You're Gone“ Најдобра Поп Вокална Изведба

Paja Awards[уреди | уреди извор]

Година Резултат Номинација Категорија
2007[94] Победа „When You’re Gone“ Сингл на годината
Аврил Лавињ Најдобра изведувачка
Номинација The Best Damn Thing Албум на Годината

Основни бразилски награди[уреди | уреди извор]

Brasil Music Awards[уреди | уреди извор]

Говор на Лавињ во Куритиба
Година Резултат Номинација Категорија
2002[95] Победа Аврил Лавињ Откритието на годината
2003[96] Let Go Албум на годината

Meus Prêmios Nick[уреди | уреди извор]

Meus Prêmios Nickбразилска аналогна премија на наградата Nickelodeon Kids' Choice Awards, создадена од Nickelodeon Brasil со цел да се гласа за победниците кои ги има преку 15.000 деца[97].

Година Резултат Номинација Категорија
2005[97] Победа Аврил Лавињ Меѓународен соло артист

Capricho Awards[уреди | уреди извор]

Capricho Awards претставува годишна награда на бразилското списание Capricho.

Година Резултат Номинација Категорија
2007[98] Номинација Аврил Лавињ Меѓународен соло артист
2008[99]
Победа Најстичизиран Изведувач
Номинација „Girlfriend“ Најдобро видео на Јутуб

Награди во областа на парфимеријата[уреди | уреди извор]

FiFi Awards[уреди | уреди извор]

FiFi Awards — годишна награда која се доделува од организацијата The Fragrance Foundation за досигнувања во областа на парфимеријата и се смета за еден вид на Оскар[100].

Година Резултат Номинација Категорија
2010[6] Номинација Black Star Мирисот на познатите личности

Cosmetic Executive Women[уреди | уреди извор]

Наградата Cosmetic Executive Women се доделува од 1954 година до денес за придонес во индустријата на козметика и мириси за жени[101].

Година Резултат Номинација
2010[102] Победа Black Star Подобар вкус

Други награди[уреди | уреди извор]

Година Премија Резултат Номинација Категорија
2003 Portal Mix[74] Победа The Best Damn Thing Топ 10 меѓународни албуми
CMW Music Industry Awards[103] Аврил Лавињ Canadian Talent Development Story of the Year
TMF Awards[104] Најдобра меѓународна рок изведба
Meteor Awards[105] Најдобар меѓународен уметник
2005 NRJ Music Awards[106] Аврил Лавињ Најдобар меѓународен уметник
2007 Virgin Media Music Awards[107] Победа Најдобра меѓународна изведба
Номинација „Girlfriend“ Најдобра песна
Аврил Лавињ Најдобар меѓународен уметник
Galgalatz Awards[108] Победа Изведувач на годината
TMF Awards[104] Номинација Најдобар меѓународен уметник
Poptastic Awards[109] Најдобар женски артис
„Girlfriend“ Најдобро видео
2008 MYX Music Awards[110] Номинација Најдобро меѓународно видео
AG Hair Cosmetics Awards[111] Победа Аврил Лавињ Најдобра фризура (канадска пејачка)
NRJ Music Awards[112] Најдобар меѓународен уметник
Spike Guys Choice Awards[113] Номинација Најсекси сирена (Sexiest Siren)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Avril Lavigne lances a new album“. SonyBmg. 2007-02-27. Архивирано од изворникот (aspx) на 2011-02-11. Посетено на 2009-11-21.
 2. „Juno Awards 2003“. OttawaStart (англиски). OttawaStart Internet Services. 2003. Архивирано од изворникот (php) на 2009-12-13. Посетено на 2009-10-18.
 3. „Avril Lavigne won 2 World Music Awards“ (html). Terra Música. Terra. 2007-11-05. Посетено на 2009-11-28.
 4. Lavigne, Avril. (28 мая 2010). „CEW (Cosmetic Executive Women) Beauty Awards“ (англиски). AvrilLavigne.com. Архивирано од изворникот на 2011-08-18. Посетено на 2010-11-19. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 5. Lavigne, Avril. (4 мая 2010). „FiFi Awards“ (англиски). AvrilLavigne.com. Архивирано од изворникот на 2010-06-13. Посетено на 2010-11-19. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 6. 6,0 6,1 „Initial Ballot 2010 Fifi Awards“ (PDF) (англиски). The Fragrance Foundation. Архивирано од изворникот (PDF) на 2010-06-13. Посетено на 2010-11-19.
 7. Ehrlich, Ken (2007). At The Grammys: Behind the Scenes at Music's Biggest Night. Hal Leonard Books. ISBN 9781423430735.
 8. 8,0 8,1 „List of major Grammy nominees“. CNN (англиски). A Time Warner Company. 2003-12-04. Посетено на 2009-11-21.
 9. 9,0 9,1 Barra (2003-12-07). „Grammy Nominees“. New York Times. The Associated Press. Посетено на 2009-11-21.
 10. Elliot., Stuart (2004-08-20). „THE MEDIA BUSINESS: ADVERTISING; MTV's sponsors hope the Video Music Awards can draw a crowd, without wardrobe malfunctions“. NYTimes.com. The New York Times Company. Посетено на 2010-09-19.
 11. „MTV Video Music Award - Memorable Moments“. Spiritus-Temporis.com. Архивирано од изворникот на 2012-02-26. Посетено на 2010-09-19.
 12. „2002 Video Music Awards“. MTV.com. MTV Network. 2002-08-29. Посетено на 2011-01-22.
 13. „MTV Video Music Awards Latin America“. mtv (англиски). MTV Networks. Посетено на 2009-10-18.
 14. „2002 Video Music Awards“. MTV.com (англиски). 2003-08-28. Посетено на 2011-01-22.
 15. „Veja quem são os vencedores do VMB 2003“ (shtml). Folha Online (португалски). UOL. 2003-08-23. Посетено на 2009-12-21.
 16. Wiederhorn, Jon. (2003-01-24). „Avril Lavigne, Linkin Park Win Big At MTV Asia Awards“ (jhtml). MTV (англиски). MTV Networks. Посетено на 2009-11-23.
 17. „MTV Video Music Awards Latin America 2003' nominees“ (php). Top 40 Charts (англиски). 2003-09-12. Посетено на 2009-11-23.
 18. „2004 Video Music Awards“. MTV.com. MTV Network. 2004-08-29. Посетено на 2011-01-22.
 19. „MTV anuncia indicados ao VMB 2004; D2 e Rappa lideram“ (jhtml). UOL (португалски). 2004-10-05. Посетено на 2009-10-18.
 20. „Video Music Awards Latin America 2004“ (jhtml). MTV (англиски). MTV Networks. 2004. Посетено на 2009-11-23.
 21. „Veja lista dos concorrentes e vencedores do VMB 2005“ (shtml). Folha Online (португалски). UOL. 2009-09-30. Посетено на 2009-11-23.
 22. „2007 Video Music Awards“. MTV.com. MTV Network. 2007-09-09. Посетено на 2011-01-22.
 23. „MTV Video Music Awards Latin America Rock!“. GossipCenter (англиски). Entertainment News Leaders. 2007-10-19. Архивирано од изворникот на 2012-04-29. Посетено на 2009-11-26.
 24. „MTV Russia Music Awards 2007“. imdb (англиски). 2007. Посетено на 2009-11-23.
 25. „MTV Europe Music Awards 2007“. etoday. Посетено на 2011-01-22.
 26. „MTV Video Music Awards Japan 2008 Winners“. musicloversgroup (англиски). 2008. Посетено на 2009-11-23.
 27. „MTV Asia Awards 2008 Nominees and Guest Performers“. starmometer (англиски). 2 август 2008. Посетено на 2009-11-23.
 28. 28,0 28,1 Wright, Jade. (2007-11-02). „Next stop for MTV Europe Music Awards, Liverpool!“. Liverpool Echo (англиски). Trade Mark Notice. Посетено на 2009-11-23.
 29. „Avril Lavigne“. solarnavigator (англиски). Посетено на 2009-11-21.
 30. „TRL Awards 2008“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2012-04-29. Посетено на 2009-04-01.
 31. „Vota i tuoi artisti preferiti!“. extra.mtv (италијански). MTV Networks. 2010. Архивирано од изворникот (asp) на 2012-04-29. Посетено на 2010-04-07.
 32. „World music Awards“. worldmusicawards (англиски). 2007. Архивирано од изворникот на 2012-07-15. Посетено на 2010-02-01.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 33. „Avril Lavigne“. allmovieportal (англиски). Посетено на 2009-11-21.
 34. „World Music Awards 2003 Winners!“. Eternal Allegiance (англиски). vBulletin. 2003-10-19. Архивирано од изворникот на 2009-08-17. Посетено на 2009-11-21.
 35. „World Music Awards 2004“ (англиски). Посетено на 2009-04-02.
 36. „2007 Awards list and final communique“. World Music Awards. 2007-04-11. Посетено на 2008-02-11.
 37. „Sustainability“. carasonline (англиски). Архивирано од изворникот (php) на 2011-06-14. Посетено на 2010-04-15.
 38. 38,0 38,1 38,2 „Juno Awards Database“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2012-04-29. Посетено на 2011-01-22.
 39. „Juno Awards 2003“. ottawastart (англиски). 2003. Архивирано од изворникот (php) на 2009-12-13. Посетено на 2010-04-15.
 40. „The Show“. ctv (англиски). 2004. Архивирано од изворникот (html) на 2008-05-21. Посетено на 2010-04-15.
 41. „MuchMusic Video Awards - about us“. muchmusic (англиски). Посетено на 2010-02-01.
 42. Gonshor, Adam. „MuchMusic Video Awards Coverage: Red Carpet, Interviews, Winners“. andpop (англиски). Content & Design. Архивирано од изворникот на 2014-08-03. Посетено на 2009-11-21.
 43. „Nominnes“. Muchmusic (англиски). 2004. Посетено на 2009-11-21.
 44. „Nominnes“. Muchmusic (англиски). 2007. Посетено на 2009-11-21.
 45. „Nominnes“. Muchmusic (англиски). 2008. Посетено на 2009-11-21.
 46. Harper, Kate. (2010-05-18). „Drake, Billy Talent, Hedley, Alexisonfire Get MMVA Nominations“. entertainment.ca.msn (англиски). Архивирано од изворникот (php) на 2012-04-29. Посетено на 2010-06-20.
 47. „Canadian Radio Music Awards — about us“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2012-04-29. Посетено на 2010-02-01.
 48. „Canadian Radio Music Awards - 2003 Winners“. Canadian Radio (англиски). 2003. Архивирано од изворникот на 2006-12-07. Посетено на 2009-11-21.
 49. „Canadian Radio Music Awards - 2004 Winners“. Canadian Radio (англиски). 2004. Архивирано од изворникот на 2006-12-07. Посетено на 2009-11-21.
 50. „2005 CRMA winners announced“. Canadian Radio (англиски). 2005. Архивирано од изворникот на 2006-10-11. Посетено на 2009-11-21.
 51. „Canadian Radio Music Awards Nominees Announced“ (asp). Canadian Radio (англиски). 2007-12-19. Посетено на 2009-12-28.[мртва врска]
 52. „The Final Results Of The ChartAttack Readers' Poll Are In“. Cchartattack.com (англиски). 2008-01-04. Архивирано од изворникот на 2011-06-15. Посетено на 2009-11-21.
 53. „15th Annual Year End Readers' Poll - Sexiest Canadian Woman“. Chartattack (англиски). 2009-12-11. Архивирано од изворникот на 2009-12-16. Посетено на 2009-12-17.
 54. „15th Annual Year End Readers' Poll - Best Haircut“. Chartattack (англиски). 2009-12-11. Архивирано од изворникот на 2009-12-16. Посетено на 2009-12-17.
 55. „15th Annual Year End Readers' Poll - Sweet Happenings In Music This Year“. Chartattack (англиски). 2009-12-11. Архивирано од изворникот на 2009-12-16. Посетено на 2009-12-17.
 56. „Stinky Happenings In Music This Year“. Chartattack (англиски). 2009-12-11. Архивирано од изворникот на 2010-08-26. Посетено на 2009-12-17.
 57. „About ASCAP“. ascap (англиски). Посетено на 2010-06-19.
 58. „American Music Award Nominees“. ASCAP (англиски). 2003. Архивирано од изворникот на 2012-04-29. Посетено на 2009-11-20.
 59. „American Music Awards 2007“ (php). Virgin Media (англиски). 2007. Посетено на 2009-11-26.
 60. „ASCAP“ (англиски). ASCAP.
 61. „2004 ASCAP Pop Music Awards Winners List“. ASCAP (англиски). 2004. Архивирано од изворникот на 2004-06-04. Посетено на 2009-11-20.
 62. 62,0 62,1 „Gamble & Huff Named BMI Icons at 57th Annual Pop Awards“. BMI (англиски). 2009-05-20. Посетено на 2010-06-19.
 63. „2003 BMI Pop Awards: Song List“. BMI (англиски). 2003-05-13. Посетено на 2010-06-19.
 64. „2004 BMI Pop Awards: Song List“. BMI (англиски). 2004-05-10. Посетено на 2010-06-19.
 65. „2006 BMI Pop Awards“. BMI (англиски). 2006-05-16. Посетено на 2010-06-19.
 66. „Special Achievement Awards“. pressacademy.com (англиски). Архивирано од изворникот на 2006-11-13. Посетено на 2010-12-02.
 67. „International Press Academy“ (pdf). pressacademy.com (англиски). Архивирано (PDF) од изворникот 2010-12-14. Посетено на 2010-12-02.
 68. „Billboard Music Awards“. MTV Brasil (португалски). Abril Radiodifusão S.A. 2002-12-03. Посетено на 2009-10-21.
 69. „People's Choice“. peopleschoice (англиски). Посетено на 2010-06-19.
 70. „People's Choice 2005“ (jps). peopleschoice (англиски). 2005. Посетено на 2009-12-21.
 71. „2003 Teen Choice Award Nominee's“. popdirt (англиски). 2003. Архивирано од изворникот на 2011-09-27. Посетено на 2009-11-27.
 72. „2007 Teen Choice Awards: Announcing the Winners!“. buzzsugar (англиски). 2007. Архивирано од изворникот на 2012-04-29. Посетено на 2009-11-27.
 73. „Nickelodeon Kids' Choice Awards“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2008-09-24. Посетено на 2009-04-01.
 74. 74,0 74,1 74,2 74,3 „Awards“. Allmovieportal (англиски). Посетено на 2010-01-01.
 75. Oatts, Joanne. (2007-07-30). „In full: Nickelodeon Kids' Choice Awards UK nominees“. digitalspy (англиски). Trade Mark of Digital Spy Limited. Архивирано од изворникот (html) на 2015-06-10. Посетено на 2009-11-26.
 76. „Nickelodeon Kids' Choice Awards 2008“. imdb. Посетено на 2011-01-22.
 77. „Telenovelas juveniles encabezan nominaciones a los Kid´s Choise Awards“. informador (шпански). 2010-07-17. Архивирано од изворникот (htm) на 2011-09-17. Посетено на 2010-07-17.
 78. „Avril Lavigne Wins Common Sense Media Award“. popdirt (англиски). 2004-01-21. Архивирано од изворникот на 2009-08-17. Посетено на 2009-11-23.
 79. „About us“. BRIT Awards (англиски). Посетено на 2010-02-08.
 80. „Brit Awards 2003: Winners“ (stm). BBC News (англиски). 2003-02-21. Посетено на 2009-11-22.
 81. „Brits 2005: The winners“ (stm). BBC News (англиски). BBC. 2005-02-09. Посетено на 2009-11-22.
 82. „About The Ivor Novello Awards“. theivors.com. Архивирано од изворникот на 2013-07-10. Посетено на 2010-06-01.
 83. „Ivor Novello Awards 2003: Winners“. BBC News (англиски). BBC. 2003-04-22. Посетено на 2009-11-21.
 84. 84,0 84,1 „Danish Music Awards 2003“ (php). ifpi.dk (дански). 2003. Посетено на 2010-02-20.[мртва врска]
 85. „Imperio Music Awards 2004“ (php). imperiomusica (шпански). 2004. Посетено на 2009-11-05.[мртва врска]
 86. „Imperio Music Awards 2007-08 ANGLOS“. imperiomusica (шпански). 2008. Архивирано од изворникот (php) на 2009-04-18. Посетено на 2009-11-05.
 87. „Japan Golden Disc Awards“. RIAJ (англиски). Посетено на 2009-12-28.
 88. „The 17th Japan Golden Disc Awards 2003“. RIAJ (англиски). 2003. Посетено на 2009-11-21.
 89. „The 19th Japan Golden Disc Awards 2005“. RIAJ (англиски). 2005. Посетено на 2009-11-21.
 90. „The 20th Japan Golden Disc Awards 2006“. RIAJ (англиски). 2006. Посетено на 2009-11-21.
 91. „The 22nd Japan Golden Disc Awards 2008“. RIAJ (англиски). 2008. Посетено на 2009-11-21.
 92. 92,0 92,1 92,2 „Golden Disc Awards IFPI Hong Kong Group“ (кинески). Архивирано од изворникот на 2012-04-29. Посетено на 2009-08-01.
 93. 93,0 93,1 „Avril Lavigne“. planetradiocity (англиски). 2007. Архивирано од изворникот (php) на 2012-04-29. Посетено на 2009-11-23.
 94. „Avril Lavigne Profile“. whosdatedwho (англиски). Посетено на 2009-11-23.
 95. „2002 MUSIC AWARDS“. web.archive (англиски). 2002. Архивирано од изворникот на 2003-12-05. Посетено на 2009-12-26.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 96. „2003 MUSIC AWARDS“. web.archive (англиски). 2003. Архивирано од изворникот на 2004-10-12. Посетено на 2009-12-29.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 97. 97,0 97,1 „Conheça os ganhadores do Meus Prêmios Nick 2005“ (asp). revistainonline (португалски). 2005-10-07. Посетено на 2010-02-01.[мртва врска]
 98. „Capricho Awards: os melhores de 2007“. Capricho. Abril. 2008-09-05. Архивирано од изворникот (shtml) на 2016-03-05. Посетено на 2009-12-27.
 99. „Capricho Awards 2008“. Capricho. Abril. 2008. Архивирано од изворникот (shtml) на 2009-04-29. Посетено на 2009-12-27.
 100. „Who We Are“ (англиски). Архивирано од изворникот (php) на 2010-05-14. Посетено на 2010-05-16.
 101. „About Cosmetic Executive Women“. cew.org (англиски). Посетено на 2010-05-26.
 102. „SCENT: Women's Scent Mass“. cew.org (англиски). Архивирано од изворникот (aspx) на 5 јули 2010. Посетено на 26/05/2010. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 103. „CMW Music Industry Awards“. CMW (англиски). 2002. Архивирано од изворникот на 2007-11-18. Посетено на 2009-11-21.
 104. 104,0 104,1 „Avril Lavigne - Awards & Achievements“. oceleb (англиски). Архивирано од изворникот на 2012-04-29. Посетено на 2009-11-27.
 105. „Geldof wins Lifetime Gong at Meteor Awards ceremony“. breakingnews (англиски). 2003-03-03. Архивирано од изворникот на 2012-04-29. Посетено на 2009-12-21.
 106. „NRJ MUSIC AWARDS 2005“. nrjmusicawards (англиски). 2005-11-23. Посетено на 2009-11-23.
 107. „The votes are in!“ (php). virginmedia (англиски). 2007. Посетено на 2009-11-26.
 108. „מצעדים שנתיים בתחנות הרדיו“ (хебрејски). 2007-12-28. Архивирано од изворникот (asp) на 2013-10-10. Посетено на 2009-12-25.
 109. „List of Avril Lavigne awards“ (php). top40charts (англиски). Посетено на 2009-11-21.
 110. „2008 Myx Music Awards Nominees“. starmometer (англиски). 2008-02-07. Посетено на 2009-11-22.
 111. Jovic, Tatiana. (2008-05-14). „Sandra Oh, Avril Lavigne and Seth Rogan among Canadian celebrities“. aghaircosmetics (англиски). Архивирано од изворникот (pdf) на 2012-04-29. Посетено на 2009-11-29.
 112. „NRJ MUSIC AWARDS 2008“. nrjmusicawards (англиски). 2009-11-23. Архивирано од изворникот на 2009-11-29. Посетено на 2009-11-23.
 113. „Spike TV Presents Guys Choice Awards Nominees List Plus Details“ (англиски). 2008. Посетено на 2009-11-27.