Прејди на содржината

Smile (песна на Аврил Лавињ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Smile“
Сингл од Аврил Лавињ
од албумот Goodbye Lullaby
Издаден 11 април 2011 (видете историја на издавање)
Формат ЦД сингл, музичко спуштање
Снимен 2010;
Маратон Студио
(Стокхолм, Шведска)
Жанр Поп панк[1], поп рок
Должина 3:39
Издавачка куќа RCA
Композитор Аврил Лавињ, Макс Мартин, Шилбек
Продуцент Макс Мартин, Шилбек
Хронологија на синглови на Аврил Лавињ
What the Hell
(2011)
Smile
(2011)

Smile“ е песна на канадската пејачка Аврил Лавињ, напишана од Лавињ, Макс Мартин и Шилбек, а продуцирана од Мартин и Шилбек. „Smile“ бил издаден на 11 април на австралиските радио станици како втор сингл од четвртиот студиски албум на Лавињ, Goodbye Lullaby.

Позадина[уреди | уреди извор]

Лавињ ги прашала нејзините обожаватели преку нејзиниот Твитер профил кој би требало да биде наредниот сингл, давајќи избор меѓу „Push“ и „Smile“.[2] Подоцна Аврил Лавињ потврдила дека ќе ја издаде „Smile“ како втор сингл од албумот. Некои репортери кажале дека Лавињ се борела за песната „Push“ да биде издадена, но нејзината издавачка куќа RCA Records кажале дека „Smile“ ќе биде испратенa до полското радио во април, а истото ќе се случело и на другите територии како САД, Канада, Нов Зеланд, Азија и Обединетото Кралство.[3]

Промоција[уреди | уреди извор]

Лавињ ќе ја изведува песната на германското шоу Schlag den Raab на 4 јуни 2011.[4]

Музичко видео[уреди | уреди извор]

Официјалното мрежно место на Лавињ велело дека таа ќе го сними видеото во април, а ќе биде ексклузивно прикажано во мај.[3] Лавињ исто така испратила и слики од музичкото видео на нејзиниот Твитер профил.

Список на песни[уреди | уреди извор]

iTunes - Дигитално Спуштање[5]
 1. „Smile“ - 3:29
Дигитално спуштање[6]
 1. „Smile“ - 3:29
 2. „What the Hell“ (Bimbo Jones ремикс) - 4:10

Личности[уреди | уреди извор]

Извор:[7]

Табели[уреди | уреди извор]

Табела (2011) Највисока
позиција
Австралија[8] 32
Нов Зеланд[9] 30
Јужна Кореја 23

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Регион Датум Куќа Формат
Австралија[10] 11 април 2011 Sony Music Ерплеј Радио
САД[11] 17 мај 2011 RCA Records
Германија[12] 10 јуни 2011 ЦД сингл
Обединето Кралство[6] 26 јуни 2011 Дигитално спуштање

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2011/03/07/AR2011030704548.html ...панк-поп песни, „Smile“ и „What the Hell“
 2. „Добро момци... Имам голема одлука за денеска и сакам моите обожаватели да ми помогнат. Дали сакате PUSH или SMILE да биде мој втор сингл??“. Twitter. Twitter Inc. Посетено на 24 март 2011.
 3. 3,0 3,1 „Аврил Лавињ објавува нов сингл“. Digital Spy. Архивирано од изворникот на 2011-04-15. Посетено на 8 април 2011.
 4. „Avril Lavigne kommt zu „Schlag den Raab". szene.ag. Архивирано од изворникот на 2011-05-09. Посетено на 8 мај 2011.
 5. „Smile - Single“. iTunes Store. Apple Inc. Посетено на 8 мај 2011.
 6. 6,0 6,1 „Smile - Single: Avril Lavigne: Amazon.co.uk: Music“. Amazon.co.uk. Посетено на 4 мај 2011.
 7. (2011) Белешки за „Smile“ од Аврил Лавињ (накрсни белешки). RCA Records.
 8. [1] Успех на табелите во Австралија (англиски)
 9. Успех на табелите во Нов Зеланд (англиски)
 10. „Историја на издавање на австарлиските медиуми“. The Music Network. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 3 мај 2011.
 11. „All Access“. All Access. Посетено на 3 мај 2011.
 12. „Smile - Single: Avril Lavigne: Amazon.de: Music“. Amazon.de. Посетено на 3 мај 2011.