Прејди на содржината

Abbey Dawn

Од Википедија — слободната енциклопедија

Abbey Dawn е линија на облеки дизајнирана од канадската музичарка, Аврил Лавињ и се продава исклучително во модната куќа "Kohl" во САД.[1] Името доаѓа од детството на Аврил Лавињ, кога татко ѝ ја викал "Abbey Dawn", а нејзините пријатели од средно училиште ја викале "Abbey". Линијата била опишана како "животен бренд на помладите". Од декември, 2010 линијата вклучувала и машки алишта, на кои влијаеле нејзините браќа и членовите на нејзината група. Алиштата за девојките е инспирирана од панк стилот на Аврил и како што се подобрувал квалитетот на алиштата така алиштата сè повеќе и повеќе поскапувале. Продавница за Abbey Dawn се наоѓа и во музичкото видео за "What the Hell" во 2011 година.

Малопродажба[уреди | уреди извор]

Abbey Dawn оригинално се продава во Kohl во САД и во Boathouse во Канада. Сега се продава во влијателни продавници како Trash и Vaudeville во Њујорк, а исто така и во други продавници ширум Америка и Европа. Има Abbey Dawn продавница и во Токио, Јапонија.

Додатоци[уреди | уреди извор]

Аврил исто така дизајнирала накит за линијата и вклучува огрлици, нараквици, ушници кои се украсени со срца, громови, ѕвезди итн. Накитот најчесто е во розова, виолетова, црвена и црна боја. Аврил исто така дизајнирала и часовници, очила за сончање и ремени.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]