Complicated (песна на Аврил Лавињ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Complicated“
Avril Lavigne Complicated Single.jpg
Сингл од Аврил Лавињ
од албумот Let Go
Страна Б "I Don't Give", "Why"[1][2]
Издаден 14 мај 2002
(видете историја на издавање)
Текстописец Аврил Лавињ, Лаурен Кристи, Скот Спок, Грахам Едвардс
Формат Дигитално спуштање, ЦД сингл
Снимен 2010
Жанр Поп рок,[3][4] алтернативен рок,[2] поп[5]
Должина 4:04 (The Matrix Микс)
4:08 (Tom Lord-Alge Микс)
Издавачка куќа Arista
Продуцент The Matrix
Хронологија на синглови на Аврил Лавињ
"Complicated"
(2002)
"Sk8er Boi"
(2002)

"Complicated" е песна од канадската пејачка-текстописец Аврил Лавињ и е нејзиниот прв сингл. Синглот е издаден во 2002 година од нејзиниот прв албум, Let Go. Песната е напишана од Лавињ и од The Matrix (Скот Спок, Лаурен Кристи, и Грахам Едвардс), а продуцент е исто така The Matrix. Синглот се искачил на прво место во Австралија (шест недели), Нов Зеланд и во Мексико (девет недели), на второто место на Билборд Хот 100 и на трето место во Обединетото Кралство. Според искачувањата на табелите, оваа е вториот најуспешен сингл на Аврил Лавињ (пред него е синглот од 2007 "Girlfriend") и е еден од најуспешните издавања во 2002 година. "Complicated" е номинирана за две Греми Награди за Песна на Годината и Најдобра Женска Поп Вокална Изведба.

Позадина[уреди | уреди извор]

"Complicated" е песна за тоа како луѓето можат да бидат лажни. Лавињ рекла за песната: "Луѓето некогаш навистина ми сметаат со тоа што не се вистински. Тие како да ставаат второ лице и стануваат дволични". Лавињ кажала дека таа го имала тоа искуство со двајца нејзини дечковци и со нејзините женски пријателки.[6]

Музичко видео[уреди | уреди извор]

Видеото, режирано од The Malloys, започнува со Лавињ кој ги прашува своите пријатели дали сакаат да прават неред во трговскиот центар. Тие ќе ѝ одговорат со ентузијазам и ќе одат таму со своите скејтбордови. Потоа се прикажани Лавињ и нејзиниот бенд како ги вознемируваат вработените и купувачите.

Потоа доаѓа дел со Лавињ која ја изведува песната во парк за скејтбордови додека свири на гитара заесно со својот бенд. Луѓето зад неа возат на скејтборд додека таа и нејзиниот бенд ја изведуваат песната. Во еден дел може и да се види како паѓа еден човек од скејтборд.

Видеото е снимано два дена и додека било снимано центарот останал отворен.[7]

Листа на песни[уреди | уреди извор]

Обединетото Кралство, Канада, Мексико ЦД сингл
 1. "Complicated" 4:03
 2. "I Don't Give" 3:39
 3. "Why" 4:00
 4. "Complicated" (музичко видео)
Австралиски ЦД сингл
 1. "Complicated" 4:03
 2. "I Don't Give" 3:39
 3. "Why" 4:00
Јапонија, Франција, Италија, Холандија ЦД сингл
 1. "Complicated" (The Matrix Микс) 4:08
 2. "I Don't Give" 3:39
САД ЦД сингл
 1. "Complicated" (Tom Lord-Alge Микс) 4:08
 2. "Complicated" (The Matrix Микс) 4:03


Табели и сертификации[уреди | уреди извор]

Табела (2002) Највисока позиција
Австралија ARIA Сингл табели[8] 1
Австриска Сингл Табела[8] 2
Белгија Ultratop 50 [8] 5
Белгија Ultratop 50 [8] 3
Канадска Сингл Табела 1
Данска[9] 2
Холандија[8] 4
Еропски Хот 100 Синглови[10] 1
Фина Сингл Табела[8] 17
Франција[8] 21
Германска Сингл Табела 3
Италијанска Сингл Табела[8] 1
Мексиканска Сингл Табела 1
Нов Зеланд Сингл Табела[8] 1
Норвешка Сингл Табела[8] 1
Шведска Сингл Табела[8] 2
Швајцарска Сингл Табела[8] 2
ОК Сингл Табела[11] 3
САД Билборд Adult Contemporary 13
САД Билборд Хот 100[12] 2
САД Билборд Latin Tropical/Salsa Airplay 20
САД Билборд Мејнстрим Топ 40[13] 1

Сертификации[уреди | уреди извор]

Земја Сертификација
Австралија 2× Платинум[14]
Белгија Злато[15]
Швајцарија Злато[16]

Табели на крајот на годината[уреди | уреди извор]

Табела (2002) Позиција
Австралиска Сингл Табела[17] 8
Австриска Сингл Табела[18] 23
Нов Зеланд Сингл Табела[19] 1
Швајцарска Сингл Табела[20] 9
ОК Сингл Табела[21] 36

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Регион Датум Куќа Форамат
САД мај 14 2002 (2002-05-14) Arista Records ЦД, дигитално спуштање
Европа јули 8 2002 (2002-07-08) Sony BMG
Обединетото Кралство септември 23 2002 (2002-09-23) Arista Records

Видете исто[уреди | уреди извор]

A Complicated Song, пародија од Weird Al Yancovic.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Avril Lavigne - Complicated“. 'Discogs'. http://www.discogs.com/Avril-Lavigne-Complicated/master/28605. посет. 5 септември 2010 г. 
 2. 2,0 2,1 „allmusic ((( Complicated > Overview )))“. 'Allmusic'. http://www.allmusic.com/album/r600621. посет. 10 септември 2010 г. 
 3. „Avril Lavigne on mp3.com“. 'Mp3.com'. http://www.mp3.com/albums/535965/summary.html. посет. 10 септември 2010 г. 
 4. Saraceno, Christina. „Let Go: Avril Lavigne“. Allmusic. http://www.allmusic.com/album/let-go-r591514. посет. 14 март 2009 г. 
 5. „Avril Lavigne on SortMusic“. SortMusic. http://www.sortmusic.com/_a/avril-lavigne-best-songs,len.html. посет. 25 април 2010 г. 
 6. Avril Lavigne. (14 October 2008). Avril Lavigne talking about COMPLICATED. [Streaming video]. YouTube. Се случува во 0:15. http://www.youtube.com/watch?v=JtWZwgbUJvM. посет. 5 септември 2010 г. 
 7. „Avril Paradise - Videografia“ (на italian). avril-paradise.com. http://www.avril-paradise.com/index.php?option=com_content&task=view&id=57&Itemid=71. посет. 12 јануари 2009 г. 
 8. 8,00 8,01 8,02 8,03 8,04 8,05 8,06 8,07 8,08 8,09 8,10 8,11 „Avril Lavigne - Complicated“. http://www.swisscharts.com/showitem.asp?interpret=Avril+Lavigne&titel=Complicated&cat=s. посет. 10 септември 2010 г. 
 9. „Danish Chart“. http://danishcharts.com/showitem.asp?interpret=Avril+Lavigne&titel=Complicated&cat=s. посет. 10 септември 2010 г. 
 10. „Avril Lavigne on Billboard.com“. http://www.billboard.com/#/artist/avril-lavigne/chart-history/485926?f=349&g=Singles. посет. 10 септември 2010 г. 
 11. „UK Album Chart: Complicated“. ChartStats.com. архивирано од изворникот на 12 март 2012 г.. http://www.webcitation.org/666oKtw5M. посет. 28 јуни 2010 г. 
 12. „Artist Chart History“. архивирано од изворникот на 30 април 2007 г.. http://web.archive.org/20070430045654/www.billboard.com/bbcom/retrieve_chart_history.do?model.vnuArtistId=485926&model.vnuAlbumId=902639. посет. 10 септември 2010 г. 
 13. „Billboard Music-(Allmusic.com)“. http://www.allmusic.com/artist/p529805/charts-awards/billboard-singles. посет. 10 септември 2010 г. 
 14. „ARIA Charts – Accreditations – 2002 Singles“. Australian Recording Industry Association. http://www.aria.com.au/pages/aria-charts-accreditations-singles-2002.htm. посет. 28 декември 2010 г. 
 15. „Gold and Platinum Singles – 2002“ (на dutch). Ultratop 50. 19 октомври 2002. http://www.ultratop.be/nl/certifications.asp?year=2002. посет. 28 декември 2010 г. 
 16. „Swiss Certifications – Awards 2002“. International Federation of the Phonographic Industry. http://swisscharts.com/awards.asp?year=2002. посет. 28 декември 2010 г. 
 17. „ARIA Charts – End Of Year Charts – Top 100 Singles 2002“. Australian Recording Industry Association. http://aria.com.au/pages/aria-charts-end-of-year-charts-top-100-singles-2002.htm. посет. 14 јануари 2011 г. 
 18. „Austrian Annual Charts 2002“. AustrianCharts.at. http://www.austriancharts.at/2002_single.asp. посет. 14 јануари 2011 г. 
 19. Recording Industry Association of New Zealand (2002). „New Zealand Annual Chart“. rianz.org.nz. http://www.rianz.org.nz/rianz/chart_annual.asp. посет. 14 јануари 2011 г. 
 20. „Swiss Year-End Charts 2002“. Swiss Singles Chart. http://swisscharts.com/year.asp?key=2002. посет. 14 јануари 2011 г. 
 21. „2002 UK Official Singles Chart“ (PDF). Charts Plus. http://www.ukchartsplus.co.uk/ChartsPlusYE2002.pdf. посет. 14 јануари 2011 г. 
Претходник
"A Thousand Miles" од Ванеса Карлтон
Австралија ARIA Сингл Табела сингл број-еден
18 август, 2002 – 22 септември, 2002
Наследник
"The Logical Song" од Scoooter
Претходник
"Two Wrongs" од Виклеф Џин со Клодет Ортиз
Нов Зеланд RIANZ Сингл Табела број-еден
18 август, 2002 – 13 октомври, 2002
Наследник
"The Tide Is High (Get the Feeling)" од Atomic Kitten

Надворешни врски[уреди | уреди извор]