Alice (песна на Аврил Лавињ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
„Alice“
Avril-Lavigne-Alice-Single-Cover.jpg
Сингл од Аврил Лавињ
од албумот Almost Alice
Издаден јануари 27 2010 (2010-01-27)
Текстописец Аврил Лавињ[1]
Формат Дигитално спуштање, ЦД сингл[2]
Снимен 2010
Жанр Рок,[3][4] поп[5][4]
Должина 3:34 (Almost Alice верзија)
5:01 (Goodbye Lullaby верзија)
Издавачка куќа Buena Vista[6]
Продуцент Бач Валкер[1]
Хронологија на синглови на Аврил Лавињ
The Best Damn Thing
(2008)
Alice
(2010)
What the Hell
(2011)

Alice“ е песна од канадската пејачка-текстописец Аврил Лавињ за саундтракот Almost Alice, од филмот од 2010 Алиса во Земјата на Чудата. Издолжената верзија е издадена како скриена песнама четвртиот албум на Лавињ, Goodbye Lullaby.[7]

Песната е балада во средно темпо испеана од перспективата на главаната личност во филмот Алиса. Лавињ ја напишала песната откако го прашала директорот на Дизни, Тим Марон дали може да напише песна за филмот. Продуцент на песната е Бач Валкер а миксот е направен од поранешниот сопруг на Лавињ, Дерик Вабли.[8]

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Регион Датум Куќа Формат
Северна Америка јануари 27 2010 (2010-01-27)[9] Buena Vista Радио премиера
јануари 29 2010 (2010-01-29)[10] Музичко спуштање
Австралија февруари 27 2010 (2010-02-27)[11]
Европа февруари 28 2010 (2010-02-28)[12][13] Дизни (Европа)
Германија март 5 2010 (2010-03-05)[14] CD single

Листа на песни[уреди | уреди извор]

Дигитално спуштање
Бр. Наслов Текстописци Траење
1. „Alice“   Аврил Лавињ 3:34
Германски ЦД Сингл[14]
Бр. Наслов Траење
1. „Alice“   3:34
2. „Welcome to Mystery“ (Изведено од Plain White T's) 4:27

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Sciretta, Peter (12 јануари 2010). „Alice in Wonderland Soundtracks Revealed“. 'Slashfilm'. http://www.slashfilm.com/2010/01/12/alice-in-wonderland-soundtracks-revealed/. посет. 26 јануари 2010 г. 
 2. „Almost Alice soundtrack“. 'Amazon.com'. http://www.amazon.com/dp/B00342VGSG. посет. 26 јануари 2010 г. 
 3. Levine, Nick (29 јануари 2010). „Time for a new Avril Lavigne tune!“. 'Digital Spy'. http://www.digitalspy.com/music/thesound/a200310/time-for-a-new-avril-lavigne-tune.html. посет. 4 февруари 2010 г. 
 4. 4,0 4,1 Ruhlmann, William. „Almost Alice Review“. 'Allmusic'. http://www.allmusic.com/album/r1718974/review. посет. 15 февруари 2010 г. 
 5. „Avril Lavigne on SortMusic“. SortMusic. http://www.sortmusic.com/_a/avril-lavigne-best-songs,len.html. посет. 25 април 2010 г. 
 6. „Buena Vista Records Presents Almost Alice Featuring Other Voices from Wonderland“. 'Enhanced Online News'. 12 јануари 2010. http://eon.businesswire.com/news/eon/20100112007067/en. посет. 26 јануари 2010 г. 
 7. „Goodbye Lullaby Track-Listing Confirmed!“. 'Avrillavigne.com'. 21 декември 2010. архивирано од оригиналот на 21 декември 2010. http://www.webcitation.org/query?url=http%3A%2F%2Fwww.avrillavigne.com%2Fus%2Fnews%2Fgoodbye-lullaby-track-listing-confirmed&date=2010-12-21. посет. 21 декември 2010 г. 
 8. Lavigne, Avril. Interview with Ryan Seacrest. Interview with Avril Lavigne. On Air with Ryan Seacrest. KIIS Los Angeles, California. 26 January 2010. Retrieved on 26 January 2010.
 9. Lavigne, Avril. Interview with Ryan Seacrest. Worldwide Premiere of "Alice" and interview. On Air with Ryan Seacrest. KIIS Los Angeles, California. 27 January 2010. Retrieved on 27 February 2010.
 10. „Alice (From "Alice In Wonderland") – Single“. 'iTunes'. http://itunes.apple.com/us/album/alice-from-alice-in-wonderland/id353256396?i=353256425. посет. 4 февруари 2010 г. 
 11. „Alice (From "Alice In Wonderland") – Single Australian release date“. 'iTunes'. http://itunes.apple.com/au/album/alice-single/id357881392. посет. 27 февруари 2010 г. 
 12. „Alice by Avril Lavigne“. 'Amazon.co.uk'. http://www.amazon.co.uk/dp/B0039H32V0. посет. 28 февруари 2010 г. 
 13. „Alice“. 'Amazon.de'. http://www.amazon.de/dp/B0039H0PQA. посет. 28 февруари 2010 г. 
 14. 14,0 14,1 „Alice: Various: Amazon.de MP3 Download“. 'Amazon.de'. http://www.amazon.de/dp/B0039GVCVS. посет. 25 февруари 2010 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]