My Happy Ending

Од Википедија — слободната енциклопедија

„My Happy Ending“
Сингл од Аврил Лавињ
од албумот Under My Skin
Страна Б "Take It"
Издаден 7 јули 2004
(видете историја на издавање)
Формат ЦД сингл
Снимен 2003-2004
Ruby Red Productions,
(Атланта, Џорџија);
Ocean Way Recording,
(Холивуд, Калифорнија)
Жанр Рок,[1] софт рок,[1] денс,[1]Поп[1]
Должина 4:02 (албум верзија)
3:58 (радио верзија)
Издавачка куќа Arista
Композитор Аврил Лавињ, Бач Валкер
Продуцент Бач Валкер
Хронологија на синглови на Аврил Лавињ
"Don't Tell Me"
(2004)
"My Happy Ending"
(2004)
"Nobody's Home"
(2004)

"My Happy Ending" е песна од канадската пејачка-текстописец Аврил Лавињ, од нејзиниот втор студиски албум Under My Skin. Продуцент на песната е Бач Валкер. Издадена е како втор интернационален сингл од албумот во 2004 и станал четвртиот најуспешен сингл. Песната се искачила на повисоки места отколку "Don't Tell Me", првиот сингл на албумот. Во Обединетото Кралство синглот се искачил во топ пет; Во САД на деветто место, а во Мексико на прво место. Структурно песната е напишана во 4/4 такт.

"My Happy Ending" добила платинска сертификација од RIAA во јануари 2005 година, правејќи ја песната втор платински сингл на Лавињ, после "Complicated" (2002).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Avril Lavigne on SortMusic“. SortMusic. Посетено на 2010-05-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]