Прејди на содржината

The Best Damn Tour – Live in Toronto

Од Википедија — слободната енциклопедија
„The Best Damn Tour – Live in Toronto“
Video од Аврил Лавињ
Издаденсептември 5 2008 (2008-09-05)
(видете историја на издавање)
Снимен7 април 2008
Жанрвидете ги поединечните статии за повеќе наводи
Поп Панк
Поп рок
Пауерпоп
Рок
Траење75 минути
Издавачка куќаRCA Records
РежисерВејн Исхам
ПродуцентДана Маршал
Аврил Лавињ спот — Хронологија
Bonez Tour 2005: Live at Budokan
(2005)
The Best Damn Tour – Live in Toronto
(2008)

The Best Damn Tour – Live in Toronto е музичко ДВД во живо од канадската пејачка Аврил Лавињ. Снимано е на концертот во Air Canada Centre, во Торонто, Канада на 7 април 2008[1] за време на нејзината светска турнеја, The Best Damn Tour 2008. Издаден е на 9 септември 2008 во Северна Америка и на 5 септември 2008 во Европа.

ДВД список на песни[уреди | уреди извор]

ДВД[2]

 1. "Girlfriend"
 2. "I Can Do Better"
 3. "Complicated"
 4. "My Happy Ending"
 5. "I'm With You"
 6. "I Always Get What I Want"
 7. "Best Damn Dance Break"
 8. "When You're Gone"
 9. "Innocence"
 10. "Don't Tell Me"
 11. "Hot"
 12. "Losing Grip"
 13. "Bad Reputation Video Montage" (песна од Џоан Џет, препеана од Аврил)"
 14. "Everything Back But You"
 15. "Avril on Drums"
  • "Runaway"
  • "Hey Mickey" (песна од Тони Басил, препана од Аврил)
 16. "The Best Damn Thing"
 17. "I Don't Have to Try"
 18. "He Wasn't"

Encore

 1. "Girlfriend (Ремикс)"
 2. "Sk8er Boi"

Palladia верзија[уреди | уреди извор]

Palladia направила 54-минутна верзија на концертов во HDTV 1080p формат на 10 јануари 2009.[3]

 1. "Girlfriend"
 2. "Complicated"
 3. "My Happy Ending"
 4. "I'm With You"
 5. "When You're Gone"
 6. "Innocence"
 7. "Don't Tell Me"
 8. "Losing Grip"
 9. "Bad Reputation Video Montage" (песна од Џоан Џет, препеана од Аврил)"
 10. Avril on drums medley:
 11. "The Best Damn Thing"
 12. "He Wasn't"
 13. "Girlfriend (Ремикс)"
 14. "Sk8er Boi

Грешки[уреди | уреди извор]

 • На позадината на ДВД-то, ремиксот на "Girlfriend" е напишан како "Girlfiend Remix".[4]
 • "Losing Grip" по грешка е напишана "Losing My Grip".

Табели[уреди | уреди извор]

Табела Позиција
ARIA Топ 50 ДВД Табела[5] 32
Австрија ДВД Топ 10[6] 5
Белгија ДВД Табела (Flanders)[7] 5
Белгија ДВД Табела (Wallonia)[8] 3
Чешка Music ДВД Табела[9] 3
Dutch Music DVD Chart[10] 9
Естонија ДВД Табела[11] 9

Табела Позиција
Италија FIMI ДВД Табела[12] 3
Јапонија ДВД Табела 1
Мексико ДВД Табела 1
Шпанија Promusicae ДВД Табела[13] 11
Шведска ДВД Табела[14] 7
ОК DVD Табела 4
САД Библорд Топ Музичко Видео[15] 7

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Регион Датум Издавачка куќа
Германија,[16] Бразил[17] 5 септември 2008 Sony BMG
САД, Канада 9 септември 2008 Sony BMG
Јапонија[18] 10 септември 2008 BMG Japan
Обединето Кралство,[19] Русија[20] 15 септември 2008 Sony BMG
Италија[21] 19 септември 2008 Sony BMG
Индонезија, Малезија, Сингапур, Филипини, Хонгконг, Австралија 25 септември 2008 Sony BMG

Продажби и сертификации[уреди | уреди извор]

Табела Сертификации Продажби
Аргентина (CAPIF) Злато 5,000+
Австралија (Aria) Сребро 3,000+
Австрија[6] Злато 2,000+
Белгија[7] Злато 5,000+
Бразил(ABPD) Злато 7,000+
Канада Злато 5,000+
Чешка[9] Злато 2,000+
Италија FIMI[12] Злато 10,000+
Јапонија Злато 100,000+
Мексико Злато 20,000+
Нов Зеланд Злато 3,000
Обединето Кралство Сребро 5,000+
САД[15] Сребро 50,000+
Ширум светот Злато 250,000+[22]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „The Best Damn Tour DVD Info“. letsmusic.org. Архивирано од изворникот на 2008-06-17. Посетено на 2008-06-14.
 2. „Setlist: The Best Damn Tour - Live in Toronto“ (германски). avril.de. Архивирано од изворникот на 2008-08-29. Посетено на 2008-06-27.
 3. „TV Schedule“. palladia.tv. Архивирано од изворникот на 2012-07-04. Посетено на 2010-08-16.
 4. „Avrilsmusic.net“. Архивирано од изворникот на 2011-09-04. Посетено на 2011-03-18.
 5. „ARIA Australian Top 40 Music DVDs“. Архивирано од изворникот на 2011-09-24. Посетено на 2011-03-18.
 6. 6,0 6,1 „Austria Music DVD Top 10 19.09.2008“. Архивирано од изворникот на 2011-07-06. Посетено на 2011-03-18.
 7. 7,0 7,1 ULTRATOP 10 MUSIC DVD (Flanders)
 8. ULTRATOP 10 MUSIC DVD (Wallonia)
 9. 9,0 9,1 Czech Republic Music DVD Chart
 10. Dutch Music DVD Chart 13.09.2008
 11. Estonia DVD Chart[мртва врска]
 12. 12,0 12,1 FIMI DVD Chart
 13. Spanish DVD Chart
 14. Swedish Music DVD Chart 19 september 2008/
 15. 15,0 15,1 US Billboard Top Music Video
 16. „Avril Lavigne:The Best Damn Tour (Live in Toronto)“ (германски). amazon.de. Посетено на 2008-06-14.
 17. „Brazilian release“ (португалски). Saraiva.com.br. Архивирано од изворникот на 2012-02-16. Посетено на 2008-12-15.
 18. „Avril Lavigne: DVD "The Best Damn Thing Tour - Live in Toronto". cdjapan.co.jp. Посетено на 2008-09-10.
 19. „Columbia Records UK“. columbia.co.uk. Посетено на 2008-12-13.
 20. „Sony BMG Russia“ (руски). sonybmg.ru. Архивирано од изворникот на 2009-09-19. Посетено на 2008-09-15.
 21. „Avril Lavigne: DVD "The Best Damn Thing Tour - Live in Toronto" nei negozi!“ (италијански). teamworld.it. Архивирано од изворникот на 2011-10-05. Посетено на 2008-12-13.
 22. „KohlsCorporation.com“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-10-19. Посетено на 2011-03-18.