The Best Damn Tour – Live in Toronto

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„The Best Damn Tour – Live in Toronto“
Video од Аврил Лавињ
Издаденсептември 5 2008 (2008-09-05)
(видете историја на издавање)
Снимен7 април, 2008
Жанрвидете ги индивидуалните статии за повеќе наводи
Поп Панк
Поп рок
Пауерпоп
Рок
Траење75 минути
Издавачка куќаRCA Records
РежисерВејн Исхам
ПродуцентДана Маршал
Аврил Лавињ спот — Хронологија
Bonez Tour 2005: Live at Budokan
(2005)
The Best Damn Tour – Live in Toronto
(2008)

The Best Damn Tour – Live in Toronto е музичко ДВД во живо од канадската пејачка Аврил Лавињ. Снимано е на концертот во Air Canada Centre, во Торонто, Канада на 7 април, 2008[1] за време на нејзината светска турнеја, The Best Damn Tour 2008. Издаден е на 9 септември, 2008 во Северна Америка и на 5 септември, 2008 во Европа.

ДВД листа на песни[уреди | уреди извор]

ДВД[2]

 1. "Girlfriend"
 2. "I Can Do Better"
 3. "Complicated"
 4. "My Happy Ending"
 5. "I'm With You"
 6. "I Always Get What I Want"
 7. "Best Damn Dance Break"
 8. "When You're Gone"
 9. "Innocence"
 10. "Don't Tell Me"
 11. "Hot"
 12. "Losing Grip"
 13. "Bad Reputation Video Montage" (песна од Џоан Џет, препеана од Аврил)"
 14. "Everything Back But You"
 15. "Avril on Drums"
  • "Runaway"
  • "Hey Mickey" (песна од Тони Басил, препана од Аврил)
 16. "The Best Damn Thing"
 17. "I Don't Have to Try"
 18. "He Wasn't"

Encore

 1. "Girlfriend (Ремикс)"
 2. "Sk8er Boi"

Palladia верзија[уреди | уреди извор]

Palladia направила 54-минутна верзија на концертов во HDTV 1080p формат на 10 јануари, 2009.[3]

 1. "Girlfriend"
 2. "Complicated"
 3. "My Happy Ending"
 4. "I'm With You"
 5. "When You're Gone"
 6. "Innocence"
 7. "Don't Tell Me"
 8. "Losing Grip"
 9. "Bad Reputation Video Montage" (песна од Џоан Џет, препеана од Аврил)"
 10. Avril on drums medley:
 11. "The Best Damn Thing"
 12. "He Wasn't"
 13. "Girlfriend (Ремикс)"
 14. "Sk8er Boi

Грешки[уреди | уреди извор]

 • На позадината на ДВД-то, ремиксот на "Girlfriend" е напишан како "Girlfiend Remix".[4]
 • "Losing Grip" по грешка е напишана "Losing My Grip".

Табели[уреди | уреди извор]

Табела Позиција
ARIA Топ 50 ДВД Табела[5] 32
Австрија ДВД Топ 10[6] 5
Белгија ДВД Табела (Flanders)[7] 5
Белгија ДВД Табела (Wallonia)[8] 3
Чешка Music ДВД Табела[9] 3
Dutch Music DVD Chart[10] 9
Естонија ДВД Табела[11] 9

Табела Позиција
Италија FIMI ДВД Табела[12] 3
Јапонија ДВД Табела 1
Мексико ДВД Табела 1
Шпанија Promusicae ДВД Табела[13] 11
Шведска ДВД Табела[14] 7
ОК DVD Табела 4
САД Библорд Топ Музичко Видео[15] 7

Историја на издавање[уреди | уреди извор]

Регион Датум Издавачка куќа
Германија,[16] Бразил[17] 5 септември, 2008 Sony BMG
САД, Канада 9 септември, 2008 Sony BMG
Јапонија[18] 10 септември, 2008 BMG Japan
Обединето Кралство,[19] Русија[20] 15 септември, 2008 Sony BMG
Италија[21] 19 септември, 2008 Sony BMG
Индонезија, Малезија, Сингапур, Филипини, Хонг Конг, Австралија 25 септември, 2008 Sony BMG

Продажби и сертификации[уреди | уреди извор]

Табела Сертификации Продажби
Аргентина (CAPIF) Злато 5,000+
Австралија (Aria) Сребро 3,000+
Австрија[22] Злато 2,000+
Белгија[23] Злато 5,000+
Бразил(ABPD) Злато 7,000+
Канада Злато 5,000+
Чешка[24] Злато 2,000+
Италија FIMI[25] Злато 10,000+
Јапонија Злато 100,000+
Мексико Злато 20,000+
Нов Зеланд Злато 3,000
Обединето Кралство Сребро 5,000+
САД[26] Сребро 50,000+
Ширум светот Злато 250,000+[27]

Наводи[уреди | уреди извор]